Obilježili smo Svjetski dan zdravlja: Moje zdravlje, moje pravo!
Autor: Melita Schmitz, 8. 4. 2024.

Svjetski dan zdravlja obilježava se svake godine 7. travnja s ciljem osvještavanja važnosti zdravlja i kako bismo posvetili pažnju cijelog svijeta na određenu zdravstvenu temu. Budući da cijelo čovječanstvo ugroženo od raznih smrtonosnih bolesti, pandemija, posljedica pandemija i velikih stradavanja kao što su brojni potresi i promjene klime, tema Svjetskog dana zdravlja je „Moje zdravlje, moje pravo!“

Učiteljica njemačkoga jezika Svetlana Mesić i knjižničarka Melita Schmitz s učenicima 6.a razreda održale su radionicu u kojoj su učenici promišljali o svim vanjskim faktorima koji utječu na zdravlje čovjeka te su se dotakle važnosti upotrebe prirodne kozmetike za njegu tijela. Prirodna kozmetika dostupna je na tržištu i ne zahtijeva znatno veća novčana sredstva od proizvoda koji se obično kupuju, a koji su jako često štetni i potencijalno vrlo opasni za zdravlje.

Učenici su naveli da je za održavanje zdravlja važna osobna higijena, tjelovježba, pozitivan pristup životu, aktivnosti na otvorenome, zdrava hrana, ali i druženje i održavanje kvalitetnih socijalnih kontakata.

Knjižničarka Schmitz pokazala je učenici nekoliko vježba samo masaže koji učenicima mogu pomoći u prevenciji bolesti te im mogu pomoći da se osjećaju bolje (masaža šake).

Važno je znati i prakticirati postupke koji preveniraju bolesti i koji mogu pomoći da se osjećam bolje kao i upotrebljavati proizvode koji ne zahtijevaju mnogo promjena tijekom kupovine niti novčanih sredstava, već zahtijevaju samo znanje koje je javno dostupno i dobru volju kojom samostalno upravljamo.

„Zdrav čovjek ima mnogo želja, bolestan samo jednu!“, narodna je poslovica koja bi mogla postati misao vodilja od rane životne dobi koja može pomoći u osvještavanju  da svaki čovjek može utjecati na svoje zdravstveno stanje i može voditi brigu o svome zdravlju koje se prepoznaje kao temeljno ljudsko pravo.

Melita Schmitz, dipl. bibl.