Mjesec hrvatske knjige 2023. u školskoj knjižnici (Književnost bez granica!)
Autor: Melita Schmitz, 18. 10. 2023.

Kao i svake godine naša školska knjižnica s knjižničarkom Melitom Schmitz pridružuje se provođenju aktivnosti u manifestaciji pod nazivom Mjesec hrvatske knjige.

Ove godine Mjesec hrvatske knjige provodi se pod nazivom „Književnost bez granica“ te će biti posvećen prevoditeljima, tj. književnom prevođenju. Ovogodišnji slogan MHK glasi „Nek' ti riječ ne bude strana(c)…“

Tom prigodom knjižničarka je u suradnji s nastavnikom likovne kulture Josipom Jelenčićem osmislila plakat posvećen Mjesecu hrvatske knjige koji će trajno ostati izložen u knjižnici, a izradili su ga učenici likovne skupine „Paleta“

Isto tako učenici likovne skupine su oslikali prozore s likovnim crtežom koji predstavlja ovogodišnji Mjesec hrvatske knjige.

„Cilj je ovogodišnje manifestacije ukazati na važnost prevoditelja. Izvesti na svjetla pozornice ove jezične magove, velike znalce o kojima se malo zna. Podsjetiti na neprocjenjivu vrijednost književnog prevođenja zahvaljujući kojemu strana književnost, njezini klasici i suvremenici, hrvatskim čitateljima prestaju biti strani. Zahvaljujući kojemu i hrvatska književnost leti preko granica svoje domovine i osvaja inozemnu publiku, daleko izvan granica Schengena.“ –navode organizatori Mjeseca hrvatske knjige.

Ovoj manifestaciji pridružit ćemo se mnogobrojnim i raznolikim aktivnostima te na taj način poticati učenike na čitanje, prevođenje i druženje s knjigom u knjižnici i izvan nje.

Melita Schmitz, dipl.bibl.