Dan djedova i baka
Autor: Darko Vencl, 4. 10. 2012.

Povodom obilježavanja Dana djedova i baka (02. listopada) te Europske godine aktivnog starenja i međugeneracijske solidarnosti razredna je nastava OŠ Eugena Kumičića organizirala povratak djedova i baka u školske klupe.

Učiteljica 1. a razrednog odjelaVera Menčik dovela je u klupe jednu baku rođenu na selu (Kata Jurić) i jednu iz grada (Marija Maroević) koje su pričale o svojem školovanju i odrastanju. Djeci je bilo vrlo zanimljiva činjenica da je, dok je jedna baka polako izlazila u disco klubove i družila se s Kićom Slabincem, druga sama izrađivala svoje igračke i pomagala roditeljima u svakodnevnom radu kao da je odrasla. U 1. b su bake Marica Dugaja, Kata Pavlović, Spomenka Lovreković, Mara Strasser, Janja Marković, kao i bračni par Marija i Filip Tomašević govorili o svom djetinjstvu, kombiniranim razrednim odjelima, o tome što se radilo na satovima domaćinstva... Djeca su sa zanimanjem pratila, a iznenadila ih je (no učiteljicu Gordanu Maroević nije jer je i sama to prošla) činjenica da su učitelji izrabljivali učenike te tražili od njih da im gule krumpire, beru kukuruz i slične poslove. Na kraju su djeca te bake i djed odigrali igru njihova djetinjstva  Ide majka s kolodvora.

Ništa manje veselo nije bilo ni u drugim razredima. Kod učiteljice Mire Brezovčan  je baka Štefica Karafa, osim o svom djetinjstvu i igrama, pričala i o kuhanju, a posebno o spravljanju zimnice, što su djeca na kraju i ilustrirala. U 2. c kod učiteljice Spomenke Bošnjak u posjetu je bila baka Ankica Šarabok koja je donijela na sat primjer svojih igračaka- lutku od komušine, kao i dijelove odjeće za tu lutku koju su djeca u ono vrijeme sama izrađivala. Baka je sudjelovala u današnjoj igri Neka vjetar puše te su se svi na kraju zasladili bakinim krempitama.

Učiteljica Ana Perković je u goste 3. a razredu pozvala bake Ćapo, Horvat, Tomšić i Vilček, a stigao je i djed Boronjek Lorene. Ispričali su djeci koliko je naporan radni dan u ono vrijeme bio. Kao djeca, ustajali su u 3 ujutro da bi pomagali roditeljima u poljoprivredi; donijeli su i staro glačalo na žar i objasnili djeci kako se u ono vrijeme glačalo preko korita te kako su sami izrađivali krpene lopte i pinceke, učili pokraj petrolejke te kako su izgledali blagdani u ono doba. U kuću se nije unosio bor za Božić, već grana borovice na koju su se vješali salon bomboni koji bi sljedeće godine postajali mačak u vreći jer ispod sjajnog omota nije bio šećerni bombon (koji su djeca jedva čekala da pojedu nakon Božićnog razdoblja), nego kukuruzovina. Djeca su uz pomoć baka (i djeda) izradila obiteljsko stablo, pjevala im, a na kraju su bake i djed djeci spontano otpjevali pjesmu njihova djetinjstva Pioniri maleni. Kod učiteljice Vesne Košutić učilo se šivati dugme, a tu je vještinu djeci pokazala baka Ankica Palčić.

Renata Grahovac, učiteljica 4. a, u goste je dovela bake Maru Drokan, Jelu Horvat i Katu Pavlović, a bila je tu i jedna prabaka- Ana Radošević. One su ponijele fotografije iz svoga djetinjstva te su na kraju bake završile za računalom tražeći fotografije starih drvenih klompi koje je baka Mara kao dijete nosila. Kod učiteljice Ljiljane Marendić je bila baka Marija Dupan, predsjednica Udruge dijabetičara i odgajateljica u mirovini, koja je djeci govorila o zdravoj prehrani i njezinoj važnosti za budući život, o zdravim namirnicama i redovitosti prehrane, ali i njezinim poremećajima- posebno pretilosti koja je u današnje vrijeme ozbiljan problem našega društva. Na drugom je satu gostovala baka Janja Marković koja je govorila o svom školovanju u Tuzli. Na kraju su se svi zasladili bakinim muffinima.

Dakle, može se na kraju zaključiti da je u OŠ Eugena Kumičića ovo bio veseo, zanimljiv i poučan tjedan. Ovim putem zahvaljujemo svim bakama i djedovima što su odvojili dio svog vremena i s učenicima podijelili dio svoga života.

Sve bake rado su odgovarale na pitanja koja su učenici postavljali,  a zatim su i njihovi unuci/unuke i praunuka poklonili zahvalnice koje su sami izradili taj dan.

Bake su zadovoljno otišle kućama i ponudile se za sve aktivnosti u kojim amogu sudjelovati št nas je obradovalo.

Više fotografija pogledajte u fotogaleriji.

Izvor: Renata Grahovac, učiteljica razredne nastave i slatina.net, nezavisni internet portal