Kalendar 2020./2021. šk. god.

« Travanj 2021 »

Razumijem potrebu provođenja uputa Stožera Civilne zaštite.

Ovaj mjesec: 1986
Sat hrvatskoga jezika u Institutu za hrvatski jezik i jezikoslovlje
Autor: Darko Vencl, 16. 3. 2021.

U okviru aktivnosti kojima se obilježava Mjesec hrvatskoga jezika, učenici petih razreda naše škole pod mentorstvom učiteljice hrvatskoga jezika Elvire Vujčić, sudjelovali su na online predavanjima Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje.

Predavanja su bila namijenjena učenicima osnovnih i srednjih škola iz Hrvatske i svijeta...svima kojima je hrvatski jezik materinski.

Iz mnoštva ponuđenih tema, učiteljica hrvatskoga jezika odabrala je predavanja za koja je bila sigurna da će biti zanimljive učenicima petih razreda.

Prvo predavanje održala je Lana Hudeček pod nazivom Anglizmi u hrvatskome jeziku. Učenici su čuli mnoštvo informacija koje će im pomoći u pravilnoj uporabi hrvatskoga jezika i kako bi sve nepotrebne engleske riječi, kojih je sve više u svakodnevnoj komunikaciji, zamijenili odgovarajućim hrvatskim riječima.

Nakon predavanja, na preporuku predavačice, učenici su otišli na stranicu Hrvatski u igri i provjerili svoje znanje hrvatskoga jezika pomoću digitalne igre Bolje je hrvatski. Osim pronalaženja odgovarajućih hrvatskih riječi za strane riječi, Hrvatski u igri nudi i druge igrice koje pomažu učenicima da se na zabavan način upoznaju s glagoljicom, provjere poznavanje rječnika i pravopisnih pravila te riješe kviz znanja.

Drugo predavanje održao je Lobel Filipić pod nazivom Jezik društvenih mreža.

Budući da su društvene mreže važan dio svakodnevnog života mladih, ovo predavanje o jeziku koji je neizostavan dio takve komunikacije, praćeno je s osobitim zanimanjem.

Ovakav način edukacije bio je novo i neobično iskustvo za naše učenike. Nadamo se da će sljedeće godine biti bolja epidemiološka situacija te da ćemo Mjesec hrvatskoga jezika obilježiti odlaskom u Zagreb u Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje i biti neposredni sudionici nekih zanimljivih predavanja o hrvatskome jeziku.

Izvor: Elvira Vujčić, učiteljica hrvatskog jezika