"Nova faca" u našoj školi - Slavica Ostrogonac, vjeroučiteljica
Autor: Darko Vencl, 18. 6. 2012.

Ove školske godine u našoj se školi zaposlila još jedna djelatnica, točnije vjeroučiteljica Slavica Ostrogonac koju smo zamolili za nekoliko riječi o sebi.

1. Odakle dolazite i gdje ste završili fakultet?
Rođena sam u Vinkovcima gdje sam završila osnovnu i srednju školu. U Splitu sam upisala i završila Katoličko-bogoslovni fakultet, Teološko-katehetski studij te  sam tako stekla naziv diplomirani kateheta ili vjeroučitelj.

2. Zašto ste baš odabrali teologiju?

Od malena sam željela biti učiteljica. Budući da dolazim iz katoličke obitelji i jer sam u osnovnoj školi imala odličnu vjeroučiteljicu  u meni se rodila ta ideja koju sam uspjela pretvoriti u stvarnost. Mogu reći da sam na fakultetu jako puno naučila o povijesti Crkve, teološkim i moralnim pitanjima naše vjere, ali isto tako i o drugim vjerama (pravoslavnoj, židovskoj, islamu i dr.)  što me je osobito privlačilo. Tako govori tema koju sam izabrala za diplomski rad. Rad sam uzela  iz dogmatskoga bogoslovlja pod nazivom  Sakramenti u ekumenskom dijalogu između Katoličke i Pravoslavne Crkve a pod vodstvom prof. dr. Ante Mateljana.

3. Jeste li radili već u nekoj školi prije nego ste došli u našu školu?

Da, radila sam u OŠ Vladimira Nazora u Novoj Bukovici od 2007. godine, gdje sam provela pripravnički staž i položila državni ispit. Od ove šk. god. 2011./2012. u dogovoru s katehetskim uredom Požeške biskupije premještena sam te radim u Vašoj školi i to na dvije područne škole u Bakiću i Gornjem Miholjcu. Osim u Vašoj školi radim i u OŠ Josipa Kozarca u Slatini.

4. Volite li raditi u školi?

Rad s djecom me ispunjava. Naravno, volim raditi u školi s djecom jer djeca su ta koja su jednostavna, otvorena, spontana, puna povjerenja.  Sad sve više shvaćam Isusove riječi kojima je upozoravao odrasle Ne budete li kao djeca, nećete ući u Kraljevstvo nebesko Usp Mt 18,3

5. Što biste bili da niste vjeroučiteljica?

Na ovo pitanje mogu odgovoriti samo pretpostavkom, a to je da bih vjerojatno bila učiteljica razredne nastave. Jer kao što sam već rekla, djeca me oduševljavaju i ispunjavaju i smatram da su čudo i dar u našim životima.

6. Koji Vam je najdraži doživljaj sa studija?

Puno ih je bilo, teško je sad izdvojiti neki događaj. Mogu reći da imam jako pozitivno iskustvo sa studija. Naša fakultetska zajednica bila je mala tako da smo se svi međusobno dobro poznavali, i studenti i profesori. Oduševio me stav profesora s kojima smo na predavanjima mogli voditi rasprave o određenim temama, ali  i pod odmorom između predavanja  bili zajedno s profesorima u dvorištu fakulteta gdje smo mogli s njima nastaviti raspravu, zezati se, smijati i ići na kave. Profesori su nam većinom bili dijecezanski  i franjevački svećenici. Među njima imali smo i jednu predivnu profesoricu laikinju koja nam je predavala katehetske predmete. Svi oni su mi ostali u prelijepom sjećanju .

7. Volite  li čitati?

Rado čitam posebno knjige iz područja dječje psihologije i pedagogije. Posebice za opuštanje volim pročitati roman s dobrom porukom.

8. Imate li najdražeg autora?

Ne mogu istaknuti nekog određenog autora jer knjige ne čitam po tome tko ju je napisao, nego kako je knjiga napisana i koliko ja iz nje mogu naučiti.

9. Koja  vam je najdraža grupa i koju glazbu slušate?

Što se tiče glazbe, nemam najdražu grupu. Volim slušati duhovne šansone za svoju dušu. Naravno slušam i druge vrste glazbe.

10. Imate li hobi?

Mogu reći da se volim svime baviti, od planinarenja, bicikliranja, istraživanja po prirodi do nekih ručnih kreativnih radova. Međutim od svega toga volim učiti (ako se to može nazvati hobijem). Ove školske godine išla sam na seminar Kateheze Dobrog Pastira (KDP) u stručno razvojni centar u vrtić Sunčev sjaj u Đakovu koji su vodile sestre Sv. Križa. Ukratko, to je kateheza za predškolsku dob po Montessori načelima.

11. Možete li nam pojasniti što je to Montessori škola i kakav profesionalne spoznaje ste stekli?

Montessori način poučavanja polazi od djeteta. Dijete doživljava i odnosi se prema njemu kao subjektu odgoja. U KDP učiteljica nije ta koja djecu treba nešto naučiti, nego pomoći im da oni sami dođu do toga da nešto nauče. To je jedna od stvari koja mene oduševila u ovom mom učenju.

12. Što biste poručili učenicima naše škole?

Imam dvije stvari koje želim poručiti svakom učeniku naše škole.

Prvo! Učiti je divna stvar. Smatram i uviđam iz svog iskustva da čovjek nikad nije dovoljno učen i uvijek može nešto novo naučiti. Živi smo dok učimo i učimo dok živimo.

Drugo! Život je divan, i radujte se svakom novom danu! Budite ljudi zahvalnog srca, prvenstveno prema Bogu koji nam sve daruje, prema roditeljima, odgojiteljima i svakom čovjeku!

Hvala Vam na razgovoru i želimo Vam mnogo uspjeha u osobnom i profesionalnom životu.

Izvor: Melita Schmitz, knjižničarka