HRVATSKA ZVIJEZDA NA EUROPSKOM NEBU
Autor: Darko Vencl, 4. 5. 2012.

U sklopu Agro Arce,  međunarodnog sajma inovacija, eko ideja, proizvoda i tehnologija u poljoprivredi i prehrambenoj industriji koji se održava po peti put u Slatini i traje od 3. do 6. svibnja 2012.,  održano je i predstavljanje projekta OŠ Eugena Kumičića iz Slatine "Hrvatska zvijezda na europskom nebu".

Kažu da svakih 8 minuta na svijetu nastane novi izum. I Eugenijalci su sudjelovali na Agro Arci vlastitim inovacijama, izumima i kreativnošću. Naime, na prijedlog ravnateljice škole Božice Majhen, cijela je škola živnula i digla se na noge da bi ostvarila projektne ideje. Cilj je projekta upoznati zemlje Europske unije sa svim njihovim posebnostima kroz različite aspekte (prirodno okružje, povijest, kulturne običaje, gastronomiju, folklor, ples, pjesmu, obrazovanje itd.) i usporediti ih s posebnostima Hrvatske kao nove članice stare obitelji (Europe). Sve je akcije koordinirala učiteljica Đurđa Delić, a razrednici su svaki sa svojim razrednim odjelom uredili jedan štand posvećen jednoj od država članica Europske unije. Tako su posjetitelji sajma mogli uživati okom, uhom i nepcem na 28 štandova (27 zemalja EU te Hrvatska) koji su predstavljali posebnosti određene zemlje. Dočekivao se Djed Božićnjak, izlagali bicikli, predstavljena je bajkovita kultura, opet su nanovo oživjeli pisci, glazbenici, slikari, znanstvenici i sportaši, roditelji su pripremali tradicionalnu kuhinju određene zemlje, a posjetitelji su mogli dobiti pregršt zanimljivosti o pojedinim zemljama.

Recimo, jeste li znali da je Cipar zemlja mačaka, da u Malti postoji Popeye Village, da za poljske medenjake tijesto stoji 2 godine i da u toj zemlji piju mješavinu piva i pekmeza jer ondje nema vina, da je Bugarska domovina šopske salate, dok u Litvi kuhaju juhu od piva, da je Češka zemlja knedlički, Belgija pomfrita, Mađarska debrecinki i Rubikove kocke, Portugal hrasta plutnjaka, a da je godišnja proizvodnja maslina u Španjolskoj dovoljna da svaki čovjek na svijetu pojede u danu 70 maslina. Takvih je zanimljivosti školski projekt pružio u širokim razmjerima.

Iako pred njim stoje pripreme od niza mjeseci, službeno je predstavljanje projekta počelo 04. svibnja u 12.30 na prostoru tvrtke Agroduhan koja je služila kao sajamska pozornica Agro Arce. Ravnateljica Božica Majhen je pozdravila sve prisutne, a zatim je krenuo program u 15 točaka koji su vodile Ivana Miličić i Monika Šokac uz pomoć knjižničarke Melite Schmitz i učiteljice Renate Grahovac i u kojem se  predstavila većinom glazbena baština pojedinih zemalja, dok su točke pripremali razrednici s učenicima svojih razrednih odjela. Novinarke škole Ema Jajić, Marija Magdalena Kovačec te Marinela Sekić su provele anketu o najljepšem i najuređenijem štandu u sklopu projekta metodom slučajnog uzorka te su laskavu titulu odnijeli štandovi Luksemburga i Nizozemske, a vrlo su blizu bili Portugal, Mađarska i Danska. O postotcima nećemo govoriti jer cilj nije bio rezultat kompeticije, već kooperacije.

Cijela je realizacija projekta protekla u poticajnoj atmosferi, pjevalo se, plesalo, jelo i informiralo, a najveća je njegova dobrobit u zadovoljstvu učenika istraživanjem, uvježbavanjem točaka i uređivanjem prostora te u osviještenosti posjetitelja sajma da Hrvatska jest (ili će biti) nova članica stare dame Europe.

Više fotografija pogledajte u fotogaleriji.

Izvor: Marijana Toplak, nastavnica htvatskog jezika