Obilježen Dan sigurnijeg interneta
Autor: Darko Vencl, 16. 2. 2012.

U našoj je školi tijekom prošlog tjedna nizom aktivnosti obilježen 7. veljače – Dan sigurnijeg interneta. Dan sigurnijeg interneta (SID – Safer Internet Day) je međunarodna manifestacija na kojoj se već tradicionalno upozorava na opasnosti na internetu te podsjeća na načine na koje je te opasnosti moguće uspješno ukloniti, naročito vezano uz djecu. Inicijativa je pokrenuta 2004. godine te se ove godine provodi u 70 zemalja svijeta.

Učenici petih razreda su o sigurnosti na internetu učili na njima vrlo zanimljiv način – igrajući on line igrice s temom sigurnosti na internetu. Igrice su igrali u paru, a najuspješniji parovi svakog razreda sudjelovali su u turniru koji je organizirao nastavnik informatike Vladimir Bićanić. Nakon napetog nadigravanja, podijeljene su medalje za najuspješnija tri para. Prvo su mjesto zauzele Larisa Gvojić i Mateja Ciglar te uz medalje osvojile i nove USB memorijske štapiće. Drugi su bili Luka Šantalab i Mario Šomođi, a treći Antonio Gencer i Domagoj Bot.

Želite li se i vi okušati u igricama koje su igrali, možete ih otvoriti na sljedećim povenicama:

Svi učenici sedmih razreda prošli su s pedagoginjom radionice vezane uz temu elektroničkog zlostavljanja te na kraju zajedno izradili plakat na kojem su potpisali sljedeću prisegu vezanu uz korištenje interneta:

PRISEGA SEDMAŠA

Činim ovo za sve koji su iskusili strah kao žrtve cyberbullyinga (elektroničkog zlostavljanja). Prisežem zbog sebe. Prisežem zbog svojih prijatelja. Prisežem kako bih stvorio/la sigurnije korištenje Interneta za sve.

Vjerujem da svi imamo pravo osjećati se sigurno – online ili offline. Vjerujem kako ljude ne treba izdvajati i napadati zato što su različiti. Vjerujem da se tehnologija ne treba koristiti kao oružje kako bismo nekoga povrijedili. Vjerujem da, bez obzira na to što je netko učinio, nikoga ne treba terorizirati putem Interneta. Vjerujem da postoje bolji načini da riješimo nesuglasice od cyberbullyinga. Vjerujem da svatko može pronaći način da pomogne žrtvi cyberbullyinga – potražiti pomoć, pružiti podršku... Znam koliko riječi mogu povrijediti, no vjerujem da mogu i liječiti – pomoći ću prijatelju za kojeg primijetim da je žrtva cyberbullyinga.

Zato:

1. Prisežem da se čvrsto protivim bilo kakvom obliku cyberbullyinga, a svoj ću stav nastojati prenijeti i svojim prijateljima.
  2. Prisežem da neću koristiti tehnologiju kao oružje protiv drugih.
  3. Prisežem da ću imati na umu osjećaje osobe s druge strane ekrana.
  4. Prisežem da neću dopustiti drugima da me nagovore da im se pridružim u elektroničkom zlostavljanju žrtve.
  5. Prisežem da ću pružiti podršku žrtvama cyberbullyinga i prijaviti elektroničko zlostavljanje kad god naiđem na njega.
  6. Ako me netko napadne putem Interneta, mirno ću riješiti problem- osobu ću blokirati, prijaviti i zatražiti pomoć.

Prisegnite i Vi i učinite Internet sigurnijim mjestom za sve male i velike korisnike!

Viš efotografija pogledajte u fotogaleriji.

Izvor: Jelena Janjić, pedagoginja