U našoj školi otvorena novo adaptirana knjižnica, vanjski paviljon i novo dizalo
Autor: Darko Vencl, 8. 2. 2011.

Na prigodnoj svečanosti, uz nazočnost, između ostalih, saborskog zastupnika Josipa Đakića, župana Virovitičko-podravske županije Tomislava Tolušića, gradonačelnika Grada Slatine Ivana Roštaša, ravnateljice Božice Majhen, u Osnovnoj školi Eugena Kumičića u Slatini, otvorena je nova adaptirana knjižnica, novo izgrađeni vanjski višenamjenski paviljon i novo dizalo koje će umnogome poboljšati uvjete za osobe s invaliditetom koje pohađaju ovu osnovnu školu.

Sredstva za knjižnicu i novi paviljon, dobivena su kroz projekt programa IPA CBC HR-HU, a OŠ Eugena Kumičića bila je jedina osnovna škola u Hrvatskoj čiji je projekt prošao na navedenom programu. Partneri u projektu bili su uz Virovitičko-podravsku županiju, Višeciljno društvo škola iz Szigetvara, Osnovna glazbena škola Slatina, dok je projekt za knjižicu i vanjski paviljon izradila VIDRA Agencija za regionalni razvoj Virovitičko-podravske županije.

Virovitičko-podravski župan Tomislav Tolušić, obraćajući se nazočnima, između ostalog je kazao:
- Virovitičko-podravska županija je u zadnjih nekoliko godina iznimno mnogo uložila u školstvo i razvoj školstva. Od izgradnje novih škola, dvorana, opremanja učionica… jer za nas je znanje ključ svega. To je naša vizija i nju u zadnjih nekoliko godina ostvarujemo kroz mnogobrojne projekte na dobrobit naše djece i njihove budućnosti. Osnovna škola Eugena Kumičića je prva škola koja se uključila u jedan europski projekt. Iako smo mi mala županija, iako je Slatina u europskim okvirima mali grad, pokazalo se da svojom marljivošću, radom, mogu u europskim okvirima povući određena sredstva. I ova županija i grad Slatina pokazali su da imaju snage za to. Uostalom, grad Slatina je na području županije prva po euro projektima, jer je uz pomoć europskih fondova izgrađena poduzetnička zona, proveden je projekt u OŠ Eugena Kumičića, a jedan projekt ima Srednja škola Marka Marulića. Zahvaljujući vama, i grad Slatina i Virovitičko-podravska županija, ucrtani su na karti Europe.
Osim toga, župan Tolušić, naglasio je i važnost uklanjanja arhitektonskih barijera za osobe s invaliditetom, za njihov lakši i bolji život, kvalitetnije i bolje školovanje…

Saborski zastupnik Josip Đakić, obraćajući se nazočnima, između ostalog, pohvalio je rad ravnateljice OŠ Eugena Kumičića Božice Majhen, kao i ravnateljice VIDRA-e Agencije za regionalni razvoj Virovitičko-podravske županije Sanje Bošnjak, jer je VIDRA, između ostalog napisala 17 projekata za IPA-u.
- Svi mi skupa moramo i nadalje raditi na projektima koji nam znače život, a u tome, društvo znanja nema alternativu. Virovitičko-podravska županija se orijentirala prema razvoju školstva, orijentirala se kako bi što više svojih sredstava uložila u razvoj pedagoških standarda. I to se vidi na cijeloj županiji gdje se vodi velika briga za školstvo, za kvalitetne uvjete školovanja o čemu veliku brigu vodi i naš župan i pročelnica za društvene djelatnosti Virovitičko-podravske županije. U posljednjih nekoliko godina, izgrađeno je petnaest novih školskih objekata, opremljene su mnogobrojne škole i to je put k društvu znanja čemu težimo, put prema stvaralaštvu, ekonomskoj budućnosti i napretku. I vama u OŠ Eugena Kumičića velika hvala. Učinili ste mnogo na uređenju knjižnice, izgradnji novog višenamjenskog paviljona, izgradnji novog lifta kako arhitektonske barijere ne bi postojale ni za koga. Na području Virovitičko-podravske županije napravili smo mnogo za razvoj školstva, i osnovnog i srednjoškolskog, a posebno visokoškolskog obrazovanja, pa ćemo ove godine, u rujnu, u Virovitici, otvoriti i Veleučilište za bolju i ljepšu budućnost naše djece.
Kroz navedeni projekt Osnovna glazbena škola Slatina riješila je problem nedostatka instrumenata puhačkog orkestra. Ukupna vrijednost projekta iznosila je 167.966,00 eura, dok su bespovratna sredstva EU odobrena u iznosu od 139.466,00 eura. Osim toga, pušteno je u rad dizalo koje će umnogome olakšati boravak i učenje osobama s invaliditetom koje pohađaju OŠ Eugena Kumičića u Slatini. Sredstva za dizalo osiguralo je Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa i Virovitičko-podravska županija.

Više slika pogledajte u galeriji.

Izvor: www.vpz.hr i slatina.net