« Svibanj 2024 »

Terenska nastava petih razreda - Višnjica
Autor: Darko Vencl, 18. 11. 2010.

U četvrtak, 11. studenog 2010. godine, realizirana je izvanučionička terenska nastava učenika petih razreda. Nastava je organizirana na Pustari Višnjica iz tri nastavna predmeta: geografije, matematike i prirode, a realizirali su je nastavnici: Horvat, Krznarić i Uvalić.

Nastavnica Željka Horvat pokazala je učenicima kako se orijentirati u prostoru. Radili su vježbe: orijentacija pomoću kompasa i karte, GPS, orijentacija prema Suncu i satu i kretanje po terenu uz kompas.

Na satu matematike su s nastavnicom Draganom Uvalić  iz karte određivali udaljenost pojedinih naselja do Višnjice te je tako ostvarena korelacija nastavnih predmeta geografije i matematike. Rješavali su i zanimljive zadatke o životinjama na imanju i jelovniku njihovog restorana.

Na Pustari Višnjica, osim uzgojem konja, bave se i uzgojem divljači i to jelena lopatar i muflona, pa su se učenici na nastavi prirode upoznali s građom i funkcijom životinjskog organizma, te suvremenom stočarskom i biljnom proizvodnjom.

Uz nastavnicu Jasminu Krznarić po Pustari Višnjica stručni vodič je proveo učenike te im pojasnio proces proizvodnje i uzgoja.

Terenska nastava je uspješno realizirana te je omogućila učenicima da steknu nova znanja. Osim toga učenici su imali priliku primijeniti usvojene pojmove na primjerima iz svakodnevnog života, stoga se terenska nastava pokazala vrlo korisnom za poučavanje i usvajanje nastavnih sadržaja. Svi smo se lijepo proveli i radujemo se idućoj terenskoj nastavi!

Izvor: Dragana Uvalić, nastavnica