Lepi ti je Zagreb grad – jednodnevni izlet učenika trećih razreda
Autor: Nataša Valinčić, 9. 6. 2014.

5.lipnja 2014.g. učenici trećih razreda i njihove učiteljice (S. Bošnjak, N. Klement i M. Brezovčan) realizirali su jednodnevni izlet u Zagreb. U pratnji dvojice učenika bile su osobna pomoćnica M. Čmarec te mama D. Mihalić. Izlet je realiziran u organizaciji Putničke agencije Ortran iz Orahovice.

Po dolasku u Zagreb posjetili smo Tehnički muzej. Upoznali smo povijest industrije, razvoj strojeva, alata, prijevoznih sredstava i drugih tehničkih izuma kroz godine. Osobit doživljaj bio je obilazak replike rudnika.

U planetariju smo uz pomoć posebnog projektora promatrali zvjezdano nebo od sjevernog pola do ekvatora. Saznali smo kako pronaći zvijezdu Sjevernjaču.

Najlakše ju je pronaći pomoću Velikih kola (Velikog medvjeda).Udaljenost između zadnjih dviju zvijezda tog zviježđa nanesemo pet puta na zamišljeni pravac na kojem se i one nalaze. Tako smo došli do Sjevernjače. Ona je na „repu“ Malih kola (Malog medvjeda) i najsjajnija je njegova zvijezda..

Nakon kraćeg odmora i ručka slijedla je šetnja i razgled grada: Gornji grad, Kaptol, Katedrala, kula Lotršćak. Kamenita vrata, tržnica Dolac, Trg i crkva sv. Marka ,,,

Bila je to prigoda da se prisjetimo legendi o topu s Griča i Manduševcu, a saznali smo i  ovu zanimljivost. Pojedinim velikanima prošlosti posvećeni su konjanički spomenici. Pri izradi takvih spomenika kipari su navodno poštovali određena pravila – ako konj ima obje prednje noge u zraku, njegov jahač poginuo je u borbi; ako mu je samo jedna prednja noga u zraku, jahač je umro od rana zadobivenih u borbi; ako konj stoji sa sve četiri noge na zemlji, njegov je jahač umro prirodnom smrću.

Zoološki vrt , smješten u preko 200 godina starom parku Maksimiru, posjetili smo u poslijepodnevnim satima. Nakon razgleda i ukusnog sladoleda slijedio je povratak u Slatinu.

Izvor: Mira Brezovčan, učiteljica razredne nastave