Terenska nastava „Istina o pobjednicima“
Autor: Nataša Valinčić, 20. 11. 2023.

U petak 17.11. 2023. godine učenici 7.c razreda su sudjelovali na terenskoj nastavi „Istina o pobjednicima“ u pratnji učitelja povijesti Krešimira Hrženjaka. Učenici su u prvoj etapi terenske nastave posjetili Zavičajni muzej Slatina gdje su pogledali film te poslušali predavanje kustosa muzeja Srđana Đuričića na temu Slatinski kraj u Domovinskom ratu. Učenici su tako doznali da je njihova škola tijekom Domovinskog rata stradala te da je prostor školske dvorane djelomice bio uništen zbog raketiranja tijekom samog rata.

bio uništen zbog raketiranja tijekom samog rata. Po završetku predavanja, učenici su imali priliku vidjeti muzejske primjerke oružja koji su nosili hrvatski branitelji u Slatini, dijelove „krmače“ odnosno ostatke razorne bombe koja je bačena na Slatinu te mnoge druge predmete koje su koristili hrvatski branitelji. U raspravi i analizi sa kustosom Srđanom učenici su zaključili kako je većina hrvatskih branitelja bila mlađe dobi tijekom rata, te su pojedini mladići i djevojke nastradali dajući svoj život za slobodu Slatine, ali i Hrvatske. Nakon toga su autobusom posjetili spomen obilježje stradalima u Voćinu tijekom Domovinskog rata gdje ih je dočekao hrvatski branitelj Darko Božičković, jedan od sudionika Domovinskog rata u Voćinu. Ukratko je zbog nepogodnih vremenskih uvjeta učenicima dočarao kako je izgledao život tijekom opsade Voćina, što su obični ljudi iz Voćina i okolice doživljavali tijekom Domovinskog rata. Posljednja etapa je bila zapaliti svijeće na spomen obilježju i groblju u Četekovcu gdje su učenici ukratko doznali, kakva je bila sudbina svih onih stanovnika koji su se zatekli u selu tijekom napada srpskih pobunjenika na sela Četekovac i Balince.

Izvor: Krešimir Hrženjak, učitelj povijesti