KA1 Škola bez granica
Erasmus+, Škola bez granica, Tečaj predstavljanjen na ŽSV-u engleskoga jezika
Autor: Silvija Mađarić, 10. 12. 2020.

9. prosinca 2020., učiteljica Silvija Mađarić, predstavila je tečaj Županijskom stručnom vijeću za nastavnike engleskoga jezika osnovnih i srednjih škola. Na tečaju je sudjelovala u ožujku ove godine te je trajao 10 dana, od 5. do 15. ožujka. Naziv tečaja je "A Classroom with an Open Door to the World" te je objedinio dvije teme projekta, Škola bez granica, unutar Erasmus+ programa Ključna aktivnost 1 - Učenje na otvorenom i Internacionalizacija škole.

Tečaj je pohađalo 8 sudionika - iz Hrvatske, Španjolske, Italije, Slovenije i Poljske, a mjesto realizacije tečaja je bilo na karipskom otočju koje pripada Francuskoj - Guadeloupe.

Tečaj je obuhvatio nekoliko tema koje su vrlo važne i korisne za internacionalizaciju škole, ali i poticanje učenja na otvorenom. Učili smo o važnosti i jačanju vlastitog identiteta te kako je i u kojoj mjeri povezan s nacionalnim identitetom i kulturom. Da bismo razumijeli vlastitu kulturu, potrebno je njegovati i cijeniti druge kulture. Na to smo se nadovezali s dimenzijama multikuluturalizma: integracija, znanje, jednakost, odbacivanje predrasuda te osnaživanje socijalne kulture.

Glazba i kultura? Naravno. Ako pogledamo različita društva možemo uvidjeti kako je glazba uvijek bila važan dio i ima vrlo bitno ulogu u ljudskom životu. Kako je Guadeloupe vrlo specifičan kulturološki otok - indijski, afrički i francuski, ponekad je bilo potrebno komunicirati na drugačiji način s obzirom na jezične barijere. Tako smo čuli, naučili i isprobali Gwo Ka bubnjenje koji su tradiocionalna glazba otočja i sviraju se u 7 ritmova. Svaki ritam označava različitu ulogu (patnja, bol, jakost naroda i slično).

Nastavili smo s temom Tko je globalni građanin? Netko tko razumije svijet i njegovu širu sliku te aktivnost sudjeluje u zajednici kako bi naš planet bio ravopravniji, pravedniji i održiviji. Kroz 5 tema - identitet i pripadanje, održivi razvoj, sukob i mir, poštenje i jednakost te prava i obveze, možemo s učenicima poticati raspravu, izrađivati projekte i provoditi raznovrsne aktivnosti kako bi od malena usadili osjećaj za svijet kao cjelinu.

Ono što je važnu za našu školu, jer se dugi niz godina bavimo međunarodnim projektima, je upravo internacionalizacija škole - kako je integrirati u školski kurikulum i provoditi aktivnosti unutar razreda ali i na nivou škole te kako je potrebno uključiti u takav plan kurikulumske aktivnosti, međupredmetne teme, korelaciju te povezanost sa školama u Hrvatskoj i inozemstvu.

Pred kraj tečaja bavili smo se također i temama poput Ključne kompetencije, Erasmus+ projekti te Etwinning projekti. Sve teme su osim teorijskog dijela zahtijevale i angažman sudionika te su svi učitelji trebali osmisliti i prezentirati vlastite aktivnosti u sklopu zadanih tema.

Dobili smo mnoštvo savjeta kako poboljštati rad na međunardnim projektima, izmijenjivali smo ideje za aktivnosti koje bi obuhvatile navedene teme te koje je moguće integrirati u svakodnevnom radu s učenicima.

Boravak u Guadeloupeu sudionicma je donio brojna iskustva u kojima su se upoznali s predivnim otočjem - pješčanim i vulkanskim plažama, prašumama, vodopadima, boravili na plantažama banana i upoznali jedan specifičan otok isprepleten različitim kulturama i običajima, ali i doživotna prijateljstva.

Izvor: Silvija Mađarić, učiteljica engleskoga jezika