KA1 Škola bez granica
Šestaši u Osijeku
Autor: Silvija Mađarić, 22. 11. 2019.

U četvrtak, 21.11.2019., učenici šestih razreda zajedno sa svojim učiteljicama Marijanom Toplak, Elvirom Vujčić, Silvijom Mađarić, Natašom Valinčić i Teom Šafar zaputili su se u Osijek na terensku nastavu planiranu školskim kurikulumom. Sefamdesetak šestaša i njihove pratiteljice posjetili su regionalnu podružnicu HRT-a u Osijeku i Gradsku knjižnicu Osijek te time ujedno i realizirali nastavu iz Hrvatskog jezika, Engleskog jezika, Likovne i Tehničke kulture.

Terenska nastava započela je posjetom regionalne podružnice HRT-a u Osijeku: Hrvatski radio kao drugoosnovani radijski centar u RH te prostore regionalne televizije u sklopu programa medijske pismenonosti, ali i profesionalne orijentacije.

Učenici su popratili proces stvaranja radijske i televizijske vijesti, uočavali razlike u pripremi i obradi, ali i samoj objavi te su detaljnije upoznati s tehničkom obradom audiovizualnih materijala. Okušali su se kao reporteri i tehničari te su na neposredan način prepoznali važnost nepristranosti u izvještavanju, ali i u svakoj situaciji koja predviđa rješavanje problema.

Iz priloženih fotografija možemo vidjeti kako su se učenici okušali u snimanju kadrova te u ulogama voditelja emisije gdje su razgovarali o aktualnim temama, a zatim pogledali i komentirali snimljene kadrove.

Voditeljica radioemisije učenicima omogućila je uživo javljanje iz etera, a gošće naše škole bile su učiteljica engleskog jezika Silvija Mađarić te učenica 6.a razreda Eva Strasser. Slušateljima se se obratile s nekoliko prigodnih riječi te objasnile naš povod dolaska u Osijek.

Nakon toga uslijedio je posjet Gradskoj knjžnici Osijek gdje su učenici imali organizirane 3 radionice. Prva radionice bila je posjeta Dječjem odjelu gradske knjižnicet te upoznavanje s književnom građom domaćih i stranih autora. Nakon toga ih knjižničarka upoznala s djelima popularne znanosti, a učenici su bili oduševljeni priručnikom za Fornite igru. Zatim su imali slobodno vrijeme u prostoru za igru gdje su proučavali razna djela te uživali u slaganju legića.

Druga radionica bila je u dijelu Gradske knjižnice koji se zove American corner. Učenici su imali predavača koji je izvorni govornik engleskog jezika iz SAD-a te trenutačno predaje engleski jezik na Flifoskom fakultetu u Osijeku. Osim što su učenici imali prilike neformalno porazgovarati s predavačem i na taj način vježbati upotrebu engleskog jezika, profesor je za njih pripremio predavanje vezano uz Thanksgiving - od povijesti, kako se danas slavi i obilježava, spomeno je tradiocinalne hrana te zašto je Amerikancima taj blagdan važan. Ujedno je podijelio i svoje privatne fotografije i način na koji njegova obitelj slavi Dan zahvalnosti.  Predavanje su završili pisanjem na čemu su naši učenici zahvalni i zašto.

Treća radionice je bila rad s 3D olovkama. 3D olovka brizga grijanu plastiku (PLA or ABS). Prilikom pisanja plastika se hladi i time omogućava izradu 3D struktura i oblika. Učenici su svoje odlične radove ponijeli kući.

Izvor: Marijana Toplak i Silvija Mađarić