KA1 Djeca budućnosti
Erasmus+, Kids from the future, Evaluacija
Autor: Silvija Mađarić, 9. 7. 2019.

U sklopu Erasmus+ KA1 projekta, naziva Kids from the future, anketirali smo učitelje razredne i predmetne nastave Osnovne škole Eugena Kumičića. Upitnik je ispunilo 43 učitelja, a sastojao se od 15 pitanja povezanih s Erasmus+ programima i projektom kojega naša škola provodi od 1.7.2018. godine.

93% učitelja navelo je da su upoznati s Erasmus+ programima Ključna aktivnost 1 i 2. 43% učitelja naše škole registrirano je na etwinning portalu te 48% navodi da nije registrirano, ali planiraju pristupiti portalu. Također 93% učitelja navodi da su tijekom školske godine 2018./2019. upoznali ciljeve projekta Kids from the future te područja djelovanja koja smo tijekom godine unaprijeđivali.

98% učitelja navelo je da su učitelji koji sudjeluju u projektu tijekom godine organizirali radionice na kojima su prikazali stečena znanja i vještina koje su dobili tijekom tečajeva.

Kao rezultat projeka nastala je web stranica projekta naziva Kids from the future.  Na stranici se nalaze opisi tečajeva, diseminacijske aktivnosti te repozitorij digitalnih alata. 81% učitelja navodi da su upoznati s navedenom stranicom te 35% učitelja pristupilo je gotovim digitalnim obrazovnim materijalima koje su izradili učitelji koji sudjeluju u projektu.

Jedno od područja djelovanja koje smo željeli razvijati unutar projekta Kids from the future je upotreba IKT-a u nastavnom procesu. Iz dijagrama (slika ispod) možemo vidjeti kako velika većina učitelja naše škole na tjednoj bazi svakodnevno koristi digitalnu tehnologiju u svome radu te koriste različite web alate u svome radu.

Osim upotrebe IKT-a u nastavnom procesu, željeli smo kroz projekt Kids from the future, uključiti učenike posebnih odjela u više zajedničkih aktivnosti škole. Tako možemo iščitati da se 93% učitelja smatra kako su se zajedničke aktivnosti povećale u školskoj godini 2018./2019. te 84% učitelja planira u budućoj školskoj godini aktivnosti učenika redovnih i posebnih razrednih odjela.

Kao što možemo vidjeti pod pitanjem broj 12 (slika gore), 100% učitelja tijekom godine imalo je prilike čuti o kreativnim tehnikama i metodama u nastavi, što nam je bio treći cilj unutar projekta Kids from the future. 81% učitelja već je u svome radu isprobalo neke od prezentiranih metoda u svome radu.

Također nas je zanimalo koliko učitelja naše škole želi sudjelovati u budućim Erasmus+ projektima, a upitnikom se 74% učitelja izjasnilo da želi raditi u projektima Ključne aktivnosti 1 i 2.

42% učitelja navodi kako nemaju prepreka za sudjelovanjem u Erasmus+ projektima, dok većina učitelja (37%) navodi problem komunikacije na stranom jeziku.

Izvor: Silvija Mađarić, koordinatorica projekta

Ova publikacija odražava isključivo stajalište autora publikacije i Komisija se ne može smatrati odgovornom prilikom uporabe informacija koje se u njoj nalaze.

Sufinancirano sredstvima programa Europske unije Erasmus+ / Co-funded by the Erasmus+ Programme of the European Union