17. CARNetova korisnička konferencija CUC 2015. - “Nove-Škole”
Autor: Nataša Valinčić, 23. 11. 2015.

Ravnateljica škole Božica Majhen i učiteljica matematike Sanela Jukić sudjelovale su na 17. CARNetovoj korisničkoj konferenciji CUC-a 2015. u pod naslovom “Nove-Škole”, program kroz tri dana održavanja konferencije za više od 800 sudionika, održan u Dubrovniku. Konferencija je imala šest predavanja, više od 30 radionica, skoro 50 radova, dva okrugla stola te više popratnih prezentacija, demonstracija i predstavljanja CARNeta i njegovih partnera.

Konferencijski program podijeljen je u pet tematskih cjelina: Razred bez granica, e-Svijet u nastavi, Internet oko nas, Upravljanje promjenama u e-Školama i Nestaje li privatnost u digitalnom dobu? Posebnu programsku cjelinu čini sys.trek, dio programa namijenjen sistem inženjerima s ustanova članica CARNeta, koji je ove godine nudio 16 prezentacija i jednu radionicu u trajanju od tri dana.

Konferencija je počela 18.11.  u 9 sati prvom tematskom cjelinom e-Svijet u nastavi, sys.trek i Scientix ispod zvijezda predavanjima te s tri paralelne radionice, a svečano otvaranje započelo je u 16:30 sati uvodnim plenarnim predavanjem Dr. Kyle L. Pecka, profesora edukacije na Penn State University koji je pričao o temi "The Perfect Storm: How Technologies and Trends are Reinventing the Future of Education”.

Prvi dan konferencije donosio je i brojne prezentacije CARNeta i njegovih partnera za svoje korisnike, brojne radionice i prezentacije, a završio koktelom dobrodošlice nakon svečanog otvaranja konferencije.

Konferenciju ove godine obilježilo i predstavljanje nekoliko EU projekata CARNeta i partnera, od kojih je najvažniji projekt "e-Škole: uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola (pilot projekt)”.

Drugi dan CARNetove korisničke konferencije CUC započeo je radionicom refleksije Scientix i ISE projekata na temu "Kako uspješno uvesti IKT u školu?" gdje su predstavljena dva primjera integracije tehnologije u školu iz perspektive ravnatelja te dva primjera iz perspektive nastavnika.

Tijekom dana sudionici konferencije mogli su pratiti predavanja unutar programskih cjelina Upravljanje promjenama u školama i Nestaje li privatnost u digitalnom dobu. Uz njih tu su još bila i sys.trek predavanja i sys.trek radionica te dodatne radionice i prezentacije u sklopu redovnog dijela programa. Poslijepodne ističemo pozvano predavanje na temu računarstva u oblacima autora Branka Radojevića iz CARNeta te iznošenju vizije budućnosti obrazovanja pozvanog predavača Joe Sheika iz Ontarija u Kanadi. Dan je završio brojnim radionicama i prezentacijama gdje su svi sudionici mogli pronaći po neku interesantnu temu za sebe.

Treći dan konferencije započeo je radionicom refleksije na temu “Znanost na dlanu uz pomoć IKT-a”, tematskim cjelinama Razred bez granica i Internet oko nas, sys.trek predavanjima i s 4 zanimljive radionice. U jutarnjem bloku održao se također i okrugli stol "Otvorimo obrazovanje" koji želi podići svijest obrazovne zajednice i ukazati na prednosti, ali i različite perspektive i otvorena pitanja koja se vežu uz ovaj fenomen. Bilo je i predavanje u cjelini e-Svijet u nastavi, završni dio sys.trek radionice te proglašenje pobjednika međunarodnog natjecanja i zatvaranje projekta AMORES.

Na svečanom zatvaranju konferencije bilo je i posljednje plenarno predavanje profesora Dragana Gaševića na temu analitika učenja.

Konferencija je završila dodjelom nekoliko vrijednih konferencijskih nagrada za najbolji rad i najbolju prezentaciju, najrevnijeg sudionika te dobitnike nagradnih igara.

Izvor: www.carnet.hr