Mjesečni projekt 6.c na nastavi hrvatskoga jezika – Djedovi i bake u školskim klupama
Autor: Nataša Valinčić, 31. 10. 2015.

Učenici 6.c razrednog odjela tijekom mjeseca listopada su nakratko postali mali novinari i istraživači.

Naime, povodom mjesečnog projekta Djedovi i bake u školskim klupama, učenici su istraživali kako je njihovim djedovima i bakama bilo u školi. Intervjuirajući su uplovili u prošlost i  saznali  kako su se zvale škole njihovih djedova i baka,  za koje su zanimanje osposobljeni,  koje su nastavne predmete slušali. Učenici su vrijedno prionuli radu i pronašli čak i stare fotografije i svjedodžbe iz ondašnjih dana školovanja.  Sve podatke i fotografije koje su prikupili ujedinili su na plakatu.

Izlaganja rezultata istraživanja su bila veoma zanimljiva.  Saznali smo da su tada predmeti bili gotovo isti kao i danas, vjeronauka i informatike nije bilo, a umjesto engleskog jezika njihove su bake slušale mađarski ili ruski. Osnovna je škola trajala samo šest godina. Učenici su manje bili opterećeni nastavnim sadržajem, bilježnice nisu imali nego su pisali kredom na pločice. Učitelji su bili strogi, učenike su kažnjavali bolnim „packama“ po dlanovima ili klečanjem u kutu učionice.

Zaključili su da je današnjim učenicima mnogo lakše, iako puno više trebaju učiti. Svi su se složili da, nakon što su čuli razmišljanja djedova i baka, razumiju uzrečicu „Od kolijevke do grobna najljepše je đačko doba…“

Ivana Strupar, učiteljica hrvatskoga jezika