Mjesec hrvatske knjige 2015. u OŠ Eugena Kumičića obilježava se mnogobrojnim aktivnostima
Autor: Nataša Valinčić, 22. 10. 2015.

Kao i svake godine Mjesecu hrvatske knjige obilježava se u razdoblju od 15. listopada do 15. studenog, a centralna tema manifestacije je vezana uz odluku Opće skupštine UN-a, koja je 2015. godinu proglasila Međunarodnom godinom svjetlosti i tehnologije zasnovanih na svjetlu. Isto tako u 2015. godini poklapaju se velike obljetnice obitelji Mažuranić: 210 godina rođenja Antuna Mažuranića, 170 godina rođenja Vladimira Mažuranića i 125 godina smrti Ivana Mažuranića pa ćemo mnoge aktivnosti u školi usmjeriti na proučavanje obitelji Mažuranić.

Jedna od prvih aktivnosti u Mjesec hrvatske knjige je bila prijem prvašića u školsku knjižnicu, a to su ove godine bili učenici 1.a razreda i učiteljica Mira Brezovčan te 1.b razred s učiteljicom Spomenkom Bošnjak.

Uskoro će postati članovima i slatinske Gradske knjižnice čime se od početka školovanja djecu potiče na čitanje i druženje s knjigom.

U školskoj knjižnici naše škole, knjižničarka Melita Schmitz u suradnji s nastavnicama hrvatskoga jezika Elvirom Vujčić i Ivanom Strupar održat će integracijsko-korelacijsku nastavu čija će središnja tema biti rodoslovlje obitelji Mažuranić s posebnim naglaskom na poznatu spisateljicu predivnih dječjih bajka Ivanu Brlić Mažuranić te će biti izvedena scenska igra.

Budući da je 2015. godina posvećena svjetlosti, u knjižnici će biti predstavljen život i rad  hrvatskog znanstvenika Nikole Tesle čime će se dotaknuti tema svjetlosti i energije.

U sklopu aktivnosti MHK predviđaju se posjeti učenika područnih škola Bakić, Josipovo, Gornji Miholjac, Novaki i Vaška školskoj knjižnici s tim da je učiteljica Anita Jančić Rulj s učenicima područne škole Gornji Miholjac već posjetila školsku knjižnicu te ih upoznala s prostorom i djelatnicima  matične škole.

Isto tako terenske nastave učenika koje će se odvijati u Virovitici obuhvaćat će i posjet Gradskoj knjižnici i čitaonici  Virovitica gdje će im voditeljica dječjeg odjela knjižničarka Mirjana Kotromanović prirediti prigodan program posvećen MHK-u.

Slatina, 22.listopada 2015.                     Melita Schmitz, prof., dipl.bibl. mentor