Posljednja mobilnost Plesnih prijatelja
Autor: Silvija Mađarić, 25. 5. 2015.

Osnovna škola Eugena Kumičića 2013. godine započela je Comenius multilateralno školsko partnerstvo naziva „Friendship of dances“/Plesni prijatelji, koje financira AMPE-u u iznosu od 22,500 eura. Projekt provodi pet zemalja - Hrvatska, Turska, Bugarska, Slovačka i Poljska te traje dvije godine.

U periodu od 18. do 22. svibnja 2015. godine provedena je posljednja mobilnost u Rybnik ,Poljska. U mobilnosti su sudjelovale ravnateljica Božica Majhen, Silvija Mađarić, Renata Grahovac i Melita Schmitz.

Prvi dan mobilnosti započeo je priredbom koju si priredili učitelji i učenici Szkole Podstawowa nr 13, Rybnik te predstavili pjesme i plesove Poljske ali isto tako i partnera projekta. Nakon završetka priredbe, slijedio je obilazak okruga Chwalowic u kojemu je smještena škola domaćina pri kojemu smo mogli saznati ponešto o povijesti okruga i škole. Zatim je uslijedio odlazak u školu, gdje smo naučili pjevati himnu našeg projekta – Friendship of dances.

Drugi dan mobilnosti bio je posvećen upoznavanju povijesti i kulturne baštine Poljske. Uslijedio je cjelodnevni izlet u Krakow - grad kraljeva te u najstariji rudnik soli u Europi – Wieliczka.

Treći dan smo započeli obilaskom vrtića koji se nalazi u okrugu u kojemu je smještena i škola domaćina. U sklopu obilaska vrtića, upoznati smo sa njihovim programom i načinom rada.  Potom smo se uputili u školu, gdje smo proveli ostatak dana u obilasku škole, prisustvovanjem na oglednim satima te radionicama. Učili smo plesati poljski ples Polonez te nazočili na radionici  Wycinanki - tradicionalna poljska umjetnost rezanja papira. Svaka škola partnera održala je svoju plesnu radionicu. Učiteljica Renata Grahovac, naučila je drugi održala je plesnu radionicu s učenicima drugog razreda „ Mali bratec Ivo i mala Marica“. Pri završetku naših radionica, mogli smo uživati u izvedi tradicionalnih plesova regionalne poljske skupine „Przygoda“

Četvrtog dana uslijedio je obilazak regije Silesian gdje smo imali prilike vidjeti kako su živjeli i radili stari poljaci, tradicionalne instrumente te čipku koja je karakteristična za tu regiju.

Posljednjom mobilnošću u sklopu projekta Plesni prijatelji partnerstvo između Turske, Bugarske, Slovačke, Poljske  i Hrvatske koje traje dvije godine privodi se kraju.  U tom razdoblju, kroz mnogobrojne aktivnosti, partnerima smo predstavili kulturu i tradiciju našeg kraja te se upoznali s njihovim običajima i kulturom.

U kratkom video prilogu možete pogledati kako je projetkla posljednja mobilnostu u sklopu Plesnih prijatelja.

Silvija Mađarić, voditeljica projekta