Dan otvorenih vrata - Comenius radionice
Autor: Silvija Mađarić, 9. 5. 2015.

Osnovna škola Eugena Kumičića, dana 8. svibnja s početkom u 9 sati, otvorila je svoja vrata škole roditeljima, djedovima, bakama, svim posjetiteljima. Tom prigodom, učitelji naše škole priredili su raznolike radionice za naše goste iz svih nastavnih predmeta, ali isto tako pokazali smo našim posjetiteljima što smo naučili prilikom posjete našim partnerima u Bugarskoj, Turskoj, Slovačkoj i Poljskoj.

Učiteljice naše škole, zajedno sa svojim učenicima priredile su i organizirale četiri Comenius radionice.

Učiteljice Jasmina Krznarić, Spomenka Bošnjak i Vesna Košutić sa svojim učenicima i roditeljima pripremale su tradicionalna poljska jela. Posjetitelji naše škole mogli su kušati poljska jela poput salatka jarzynowa, pieroge, barszcz i žur, a također su mogli uzeti i recept koje su učiteljice pripremile, kako bi mogli spravljati poljska jela i u svojim kuhinjama.

Učiteljice Renata Grahovac, Vera Menčik i Željka Novotni predstavljalje su naše partnere koji dolaze iz Ankare, Turska. Zajedno sa svojim vrijednim mališanima i njihovim roditeljima imali su prilike slikati po vodi. Slikanje po vodi? Da, i to je moguće...a takva umjetnost naziva se Ebru art.

Učiteljice Elvira Vujčić i Marijana Toplak imale su štošta zanimljivoga ispiričati o jednoj od najstarijih zemalja u Europi - Bugarskoj. Tako su njihovi učenici i roditelji mogli poslušati o Babi Marti -  jedan od najstarijih do današnjih dana očuvanih bugarskih običaja. Toga se dana svojim najbližim, kao i onima koje se voli, poklanja privjesak –martenica. Posjetitelji bugarske radionice izrađivali su maretnice isprepletene od crvenog i bijelog konca za zdravlje, sreću i dug život.

Posljednju radionicu vodile su učiteljice Mira Brezovčan, Nedeljka Klement, Ljiljanja Marendić i Nataša Pohiba. Svojim posjetiteljima predstavile su tradicionalne plesove i nošnje Slovačke. Osim toga, učiteljice su naučile naše učenike i roditelje pjevati slovačke narodne pjesme.

Kratki video prilog najbolje će dočarati Comenius radionice, u kojima smo puno naučili, zabavili se i bili vrijedni.

Klikom na donji video, možete pogledati što roditelji naših učenika misle o našem Comenius multilateralnom školskom partrestvu - Plesni prijatelji.

Ovim putem zahvaljujemo se svim učenicima i roditeljima na velikom odazivu te na predivnoj suradnji.

Silvija Mađarić, voditeljica projekta