DOLAZIM ZAGREBE K TEBI - JEDNODNEVNI IZLET PODRUČNIH ŠKOLA
Autor: Darko Vencl, 13. 6. 2014.

U smijeru Zagreba, 10.6.2014., rano u jutro, krenula je naša velika seoba naroda. Pohod na glavni grad Republike Hrvatske trajao je samo jedan dan, ali i taj jedan je bio dovoljan da naši učenici Područnih škola Bakić, Josipovo, Gornji Miholjac, Novaki i Vaška steknu brojna iskustva i znanja koja im naša metropola nudi na pladnju. Osim učenika navedenih škola, veselu družinu činili su učitelji razredne nastave Ilona Bolić, Gabrijela Kromek, Anita Jančić Rulj, Milenko Beneš, Marija Miljković i Andrea Medved.

Prva destinacija glavnoga grada bio je Tehnički muzej. Ondje su učenici upoznati s raznim odjelima muzeja. Jedan od njih je vatrogastvo. Ukazano im je na gorenje kao kemijski proces te su upoznati s vatrogasnim napravama od početaka do danas. Najviše znanja pokazali su u odjelu poljodjelstva jer su se sa večinom oruđa za obradu zemlje već susreli. Učenicima najzanimljiviji odjel bio je onaj o prometu. Sa oduševljenjem su gledali u stare automobile, avione i željeznice te sa zanimanjem slušali legendu o prvim nebeskim letačima. Zanimljiv im je bio i odjel astronautike, gdje su u planetariju pomoću projektora upoznati s zvjezdanim nebom od Sjevernog pola do ekvatora. Na kraju smo prošetali kroz „kao“ pravi rudnik, koji nas je oduševio.

Nakon Tehničkog muzeja bombardiranje informacijama se nakratko prekida, kada učenici i njihovi učitelji odlaze na zajednički ručak. Puni energije krenuli smo prema Zagrebačkoj katedrali, jednome od najvrijednijih spomenika hrvatske kulturne baštine.

Sve bitne informacije o najvećoj hrvatskoj sakralnoj građevini učenicima prenosi vodič, koji im ukazuje na pojedine dijelove katedrale. Posebno se dotiće Sarkofaga blaženog Alojzija Stepinca. Nakon Zagrebačke katedrale posječujemo Trg bana Josipa Jelačića, Trg sv. Marka, kojim dominira crkva sv. Marka, a koji je danas političko sjedište Hrvatske, sa zgradama Hrvatskog sabora, Vlade i Gradske skupštine, Kulu Lotrščak, uspinjaču  koja povezuje Gornji i Donji grad, Kamenita vrata te najpoznatiju zagrebačku tržnicu Dolac.

Kada smo sve to vidjeli odlazimo u Maksimir. Ondje je sva naša pažnja bila usmjerena prema životinjama. Obilazili smo ZOO sa znatiželjom i uživali u susretu sa svim tim vrstama. Nakon razgledanja još smo svojim najdražima kupili suvenire, koji će i nas i njih posjećati na jedan dan u glavnome gradu.

Izvor: Anita Jančić Rulj, učiteljica razredne nastave