Zalatnuk na 26. smotri učeničkih zadruga Republike Hrvatske
Autor: Marijana Toplak, 27. 5. 2014.

23.-25. svibnja predstavnici su naše Učeničke zadruge Zalatnuk boravili u Zagrebu na 26-oj smotri učeničkih zadruga Republike Hrvatske. Iako joj je ovo tek prva godina djelovanja, naša je škola sudjelovala na Smotri s voditeljicom Zadruge učiteljicom Đurđicom Delić, a učenike su predstavljali Marija Magdalena Kovačec i Dominik Bot, učenici 7-og c razreda.

Smotra je provedena u organizaciji Hrvatske udruge učeničkog zadrugarstva (HUUZ), a na njoj je sudjelovalo čak 60 osnovnih i srednjih škola s područja RH među kojima je naša zadruga bila prepoznatljiva. Naime, iako u organizaciji smotri nije predviđeno rangiranje, prosudbena komisija je pohvalila neke radove naše zadruge, a posjetitelji  Boćarskog doma, gdje je održana smotra, su bili vrlo zainteresirani za izloške na našem štandu, posebno za starije predmete poput tronošca, klompi te drvene zdjele u kojoj se mijesi kruh.

Zadruga je predstavila tradicijski i moderni nakit, kreme, predmete ukrašene u decoupage tehnici, zlatovez i obični vez te stare predmete. Marija Magdalena Kovačec je podnijela Izvješće o radu Zadruge za prvu godinu pred članovima komisije, dok je Dominik Bot demonstrirao izradu šalange- tradicijskog nakita koji je tipičan samo za sopjanski kraj, čime je iznenadio prisutne i komisiju. Smotra sadrži i natjecateljski dio- predstavljanje istraživačkih projekata zadruga, pri čemu se dodjeljuje 6 prvih mjesta te se provode radionice na tu temu- poput izrade šešira od lišća, čokolade s lavandom te ogrlica od vune.

Ovo je sudjelovanje na smotri našoj zaduzi bilo vrlo vrijedno na više razina: vidjeli su obilje kreativnosti u radu, sudjelovali na mnogim radionicama, upoznali nove prijatelje i naučili nešto novo, primjenjivo u daljnjem radu. Tako dogodine možemo očekivati predmete ukrašene u tehnici bojanja stakla, perlice nizane na đakovački način te, naravno, i nadalje obilje kreativnosti i zadovoljstva.

Izvor: Marijana Toplak, učitelj HJ; foto: Đurđica Delić, voditeljica Zalatnuka