Projektni tjedan "Igrom i sportom učimo"
Autor: Nataša Valinčić, 26. 6. 2020.

Zadnji tjedan nastave je bio pod nazivom Igrom i sportom učimo, projektni tjedan koji su osmislile učiteljica razredne nastave Renata Grahovac i učiteljica tjelesne i zdravstvene kultureTomislava Medvedović. Učenici razredne nastave su realizirali aktivnosti u školi, a učenici predmetne nastave online. Svaki dan je bio tematski. Što smo sve radli, pogledajte u nastavku.

Aktivnosti su bile sljedeće:

PROJEKTNI TJEDAN  od 23.6.2020. do 26.6.2020.

„Igrom i sportom učimo“

23.6.2020. UTORAK

GLAVNA AKTIVNOST- Hodanjem do zdravlja ulicama grada

Start i cilj aktivnosti je ispred škole

Hodanje odrađuju učenici od 1. do 4. razreda (aktivno)

1. Učenici dolaze ujutro u 7:45 na nastavu
  2. Prvi sat upoznavanje s projektom Živjeti zdravo i aktivnosti Hodanjem do zdravlja na poveznici
  3. https://zivjetizdravo.eu/ ,
  4. https://zivjetizdravo.eu/o-projektu-hodanjem-do-zdravlja
  5. /https://zivjetizdravo.eu/2020/03/21/tjelesna-aktivnost-djeca
  6. /https://zivjetizdravo.eu/2020/06/05/tjelesno-zdravlje-vjezbe-snage/
  7. https://zivjetizdravo.eu/2020/04/04/vjezbe-dinamickog-istezanja/
  8. Start 4.razredi u 8:30- voditelj učiteljica Vera Menčik
  9. Start 3.razredi u 8: 35- voditelj učiteljica Renata Grahovac
  10. Start 2.razredi u 8:40 – voditelj Nedjeljka Klement
  11. Start 1.razredi  u 8:45- voditelj Tomislava Medvedović
  12. Povratak u školu i hrana od 9:45 do 10:15( preizuvanje, pranje ruku i obrok)
  13. Analiza postignutih rezultata i usporedba s ostalim razredima- ukazati na važnost hodanja kao jednog od najednostavnijeg oblika kretanja bez obzira na dob , spol i tjelesnu pripremljenost. Djeci trreba ukazati na važnost hodanja kroz njegovu  što ćešću primjenu u svakodnevnom životu (dolazak u školu, druženje s vršnjacima, igre, odlazak u trgovinu itd.). Kod djece treba stvoriti naviku i potrebu za kretanjem.
  14. Učenici odlaze kući  u 11:30h (autobus odvozi putnike)

Učenici taj dan donose papuče, pernicu i bilježnicu po dogovoru s učiteljicama te vodu za osvježenje i obrok ako se ne hrane u školskoj kuhinji)

Učenici od 5. do 8. razreda kroz predmete i prema odabiru aktivnosti predmetih učitelja, povezuju kretanje, sport i tjelesnu aktivnost općenito, u prošlosti i svakodnevnici.

Sve ovo prethodno navedeno za učenike razredne nastave, može vam poslužiti u idejama za vašu realizaciju aktivnosti.

24.6.2020. SRIJEDA

GLAVNA AKTIVNOST: ATLETIKA- Škola trčanja

Učenici dolaze u školu u 7:45 ostavljaju stvari u razredu i idu na igralište ispred škole. Okupljanje svih razreda do 8:00 sati. Formiranje učenika po razredima 1.; 2.; 3. i 4. razred. Upoznavanje učenika s Atletikom – kratki opis:

1. Demostracija atletskih vježbi  uz pomoć po 3 predstavnika svakog odjela
  2. Revijalni kros po spolu i razredima
  3. Povratak u učionice u 9:30 (higijena ruku i preizuvanje te obrok u školskoj kuhinji od 9:45 do 10:15)
  4. Likovna kultura - Tijelo u pokretu – likovna tehnika i sadržaj po izboru učiteljica. Svi predmetni učitelji koji tada imaju sat odrađuju svoj predmet na zadanu aktivnost. Svaki učitelj šalje maksimalno 2 foto kolaža najuspješnijih radova za svoj razred
  5. Odlazak kućama u 11:30 ( autobus odvozi putnike)

Taj dan učenici donose tenisice za tjelesni  i prikladno se odijenu kako bi mogli sudjelovati u aktivnostima. Učenici koji imaju zdravstvenih poteškoća neće sudjelovati u tjelesnim aktivnostima. Učiteljice unaprijed određuju po 3 predstavnika iz razreda za demonstraciju vježbi. Učenici donose likovni pribor u dogovoru s učiteljicama.

Učenici od 5. do 8. razreda na temu „Tijelo u pokretu“ odrađujete svoje aktivnosti u projektom tjednu, a zadana tema toga dana može vam poslužiti kao dodatna inspiracija. Sve ideje su na vama…… Radove učenika također pošaljite, dva po razrednom odjelu.

25.6.2020. ČETVRTAK

GLAVNA AKTIVNOST- Integrirani dan : Igrom i sportom učimo

1. Dolazak u školu u 7:45
  2. Odabir predmeta prema izboru učiteljica ili po rasporedu za taj dan
  3. Odrađene aktivnosti uslikati i kao foto kolaž ili video uradak poslati učiteljici Renati Grahovac
  4. Svaki razredni odjel treba osmisliti do 5 vježbi uz školsku stolicu. Vježbe trebaju biti lako primjenive i jednostavne kako bi ih učenici  mogli svakodnevno izvoditi u razredu  s ciljem opuštanja i aktivacije tijela i uma za daljnje aktivnosti koje slijede  toga dana. Cilj je nastavak primjene istih vježbi kroz narednu školsku godinu 2020./2021. Vježbe možete fotografirati ili snimiti i poslati.( Tko želi)
  5. Odlazak kući  12:15 ( autobus odvozi putnike)

Taj dan hrana je po rasporedu

Za učenike od 5. do 8. razreda nastavljate sa svojim idejama na glavnu temu „Igrom i sportom učimo“ i povezujete kretanje, igru, tjelesnu aktivnost, zdravlje (fizičko, mentalno), pravilnu prehranu (slaganje obroka, hranjive vrijednosti namirnica, nadopuna prehrani, nedozvoljena sredstva- doping), olimpizam, turizam i sport, ples, ljepota pokreta, očuvanje zdravlja…..

Možete odraditi aktivnosti i kroz međupredmetne teme…..

U sve ove aktivnosti mogu se uključiti pedagoginja i psihologinja kroz ankete ili upitnike za učenike.

26.6.2020. PETAK

GLAVNA AKTIVNOST – Ples i pokret

1. Dolazak u školu 7:45, ostavljanje stvari u razredu i odlazak do 8:00h na školsko igralište.
  2. Aerobika – uz glazbu ( svi zajedno)
  3. Odlazak u razrede u 8:45h i odlazak po obrok nakon higijene ruku.
  4. Razredna veselica i druženje
  5. U 10:00h Eugenijalci Oskarovci i dodjela priznanja po razrednom odjelu za sudjelovanje u projektnom tjednu
  6. Odlazak kućama u 10:00h ( autobus u 10h)

Učenici od 5. do 8. razreda odrađuju prethodno navedene aktivnosti prema izboru učitelja.

OSTANIMO ZDRAVI, AKTIVNI I NASMIJANI!

Voditeljice: Tomislava Medvedović,prof.

Renata Grahovac, mag.prim,educ