Uspostavili smo video poziv s učenicima iz Indije
Autor: Nataša Valinčić, 5. 11. 2019.

U mjesecu listopadu 2019. obilježili smo s učenicima 7.a razreda i nastavnicom geografije Željkom Horvat stopedesetu obljetnicu rođenja indijskog vođe Mahatme Ghandija.  Učenici su 25. listopada 2019. godien prezentirali plakat posvećen Indiji te se podsjetili gradiva šestoga razreda, a mlade knjižničarke Ana Kizivat i Leona Pohiba prezentirale su  plakat o indijskom duhovnom vođi Mahatmi Ghandiju. Mahatma Ghandi pravim imenom Mohandas Karamchand Gandhi dobi je ime MAHATMA, što na sanskrtu znači velika duša, zbog svoga djelovanja na polju nenasilnog rješavanja problema te priznavanja osnovnih ljudskih prava što njegovi sunarodnjaci u Južnoafričkoj republici nisu imali. Isto tako borio se za neovisnost Indije te za ukidanje nepravednih socijalnih i ekonomskih aspekata indijskog kastinskog sustava. Knjižničarka Melita Schmitz uspostavila je video poziv sa svojim prijateljem indijskim profesorom joge Alokom Kumarom Swainom koji je s učenicima demonstrirao vježbanje joge.

Nakon odrađenih vježbi hrvatski učenici su bili toliko oduševljeni da su sami predložili da će snimiti video o  Indiji i Gandhiju na engleskom jeziku te poslati ga indijskim učenicima.

Najveći problem današnjih učenika je beskrajno sjedenje pred zaslonima raznih uređaja te samim time i nekretanje tijela što je za njihovu životnu dob pogubno budući da je mozgu potrebna kretnja kako bi se očekivano razvijao te se nadamo kako će ovakvi sadržaji djelovati poticajno na njih u smislu bavljenja sportom ili aktivnoga vježbanja.

2020. godine očekujemo dolazak profesora Kumara u Slatinu te se nadamo da će učenicima demonstrirati vježbanje i potaknuti ih na zdrav život.

Knjižničarka M. Schmitz