Svjetski dan osoba s Down sindromom
Autor: Andrea Grahovac-Tržić, 21. 3. 2018.

Svake se godine 21. ožujka obilježava kao Dan osoba s Downovim sindromom. Downov sindrom je genetski poremećaj koji je uzrokovan prisutnošću jednog kromosoma viška, a nastaje u trenutku začeća. Navedeni datum izabran je kako bi označio jedinstvenost Downova sindroma u potrostručenju (trisomiji) 21. kromosoma – zato 21. 3!

Svjetski dan sindroma Down prvi put je obilježen u Singapuru 2006. godine, a mnoge organizacije širom svijeta pridružit će se ovoj proslavi raznim događajima i aktivnostima. Simbol Dana Downova sindroma su šarene čarape jer ih osobe s Downovim sindromom ne mogu upariti. Nošenjem šarenih čarapa pokazuje se podrška borbi osoba s Downovim sindromom kako bi se što bolje integrirali u naše društvo. Tim smo povodom i mi u školu došli u rasparenim i šarenim čarapama. Kako je to izgledalo, pogledajte u fotografijama koje slijede.

Obilježavanju ovoga dana pridružili su se i učenici PŠ Novaki gdje je također na nogama vladalo šarenilo.

Obilježavanju Svjetskog dana osoba s Down sindromom pridružile su se  i učiteljice i učenici naših posebnih odjela koji nam šalju izvrsnu poruku jednom kratkom istinitom pričicom:

- Pablo Pineda je prva osoba u Europi sa sindromom Down koja je završila fakultet. Kaže da je imao sreću jer je njegova učiteljica vjerovala da on može. "Jednoga dana kada sam imao šest ili sedam godina ravnatelj me pozvao u svoj ured kako bi mi objasnio da imam Downov sindrom. Objašnjavao mi je sve o genima i kromosomima, ali ja ga ništa nisam razumio. Za mene je samo bilo važno da sam shvatio kako nisam glup i da mogu ići dalje u školu sa svojim prijateljima".-
Danas je sve više osoba s Down sindromom koji postižu odlične rezultate. Sve je to zato što mi sve više i više vjerujemo u njih i oni to jasno osjećaju.

Izvor: Andrea Grahovac, pedagoginja