Noć muzeja 2018. - Lica i naličja sporta
Autor: Darko Vencl, 2. 2. 2018.

Razmišljamo li ikada koliko vremena u svome životu posvećujemo kulturnim sadržajima? Odlazimo li u kazalište, muzej ili na izložbu slika? Koliko je važno posjećivati takve sadržaje? Upućujemo li svoju djecu na takve aktivnosti? Potiče li škola učenike da dio slobodnog vremena posvete kulturnim ustanovama i aktivnostima? Mnogobrojna pitanja i vjerojatno raznovrsni odgovori.

Jedna od hvale vrijednih aktivnosti koje se odvijaju na nivou cijele naše zelje jest manifestacija Noć muzeja kada muzeji otvaraju svoja vrata te posjetiteljima dozvoljavaju obilazak muzeja te ih još počaste dodatnim kulturnim sadržajima.

I ove godine Zavičajni muzej iz Slatine pridružio se ovoj manifestaciji, a glavna misao vodilja, tema Noći muzeja odvija se pod zajedničkim naslovom „Lica i naličja sporta“.

Nastavnica tjelesne i zdravstvene kulture Tomislava Medvedović iz OŠ Eugena Kumičića u suradnji s nastavnicom tjelesne i zdravstvene kulture iz SŠ Marka Marulića održale su zanimljivo predavanje Povijest hrvatskog sporta. Počevši od staroga vijeka do danas dale su pregled razvoja značajnijih sportova u našoj zemlji te spomenule sve važne sportaše koji su osvojili svjetska, europska i olimpijska odličja.

U ovoj Noći muzeja sudjelovala su djeca iz DV „Suncokret“, učenici GŠ Milko Kelemen, Plesni  studio „Zaplešite s nama“.

Na okruglom stolu „Druga strana sporta“ sudjelovala je psihologinja Ksenija Vujanović Juras, liječnici Miroslav Venus i Ivica Fotez i Nenad Bračun.

Održan je i šahovski turnir u organizaciji ŠK Slatina.

Ovakve manifestacije ne otvaraju prostor građanima da kažu kako su ulaznice za muzeje skupe jer se sve u Noću muzeja odvija besplatno i nitko nema izgovor da ne ode posjetiti bilo koji muzej u ovakvoj noći. Jedino što se treba učiniti jest otvoriti svoje srce kulturi i naravno otići u muzej, a je li i to teško neka svatko odgovori za sebe.

Izvor: Melita Schmitz, knjižničarka