"Djeca pomažu djeci" i FS "Kolo"
Autor: Darko Vencl, 22. 1. 2018.

6. siječnja, na blagdan Bogojavljenja, obilježava se Svjetski dan svetog djetinjstva. Djelo svetog Djetinjstva osnovao je u Francuskoj biskup Charles de Forbin-Janson 1843. godine, koji je okupio djecu Pariza i zajedno s njima molio i prikupljao materijalna sredstva za djecu Kine, koja su umirala od gladi. Svjetski dan svetog djetinjstva (ili Svjetski misijski dan djece) ustanovio je papa Pio XII. 1950. god., a poseban mu je cilj kod djece razvijati osjećaj za sve one koji žive u siromaštvu.

Misao vodilja ovog djela je „Djeca pomažu djeci".

Folklorna skupina „Kolo“ 6. siječnja 2018.g. u župnoj crkvi blaženog Ivana Merza u Slatini, na poziv župnika Nikole Jušića, uvela je nazočne u Blagdan svetog djetinjstva poznatom talijanskom božićnom pjesmom “Tu scendi dalle stelle/Ti silaziš sa zvijezda“(Pjesmu je napisao sveti Alfonz Maria de Liguori 1732. godine)

Tu scendi dalle stelle, o Re del cielo,
e vieni in una grotta al freddo e al gelo. (2 v.)
O Bambino mio divino,
io ti vedo qui a tremar;
o Dio beato !
Ah, quanto ti costò l'avermi amato ! (2 v.)

A te, che sei del mondo il Creatore,
mancano panni e fuoco, o mio Signore. (2 v.)
Caro eletto pargoletto,
quanto questa povertà
più m'innamora,
giacché ti fece amor povero ancora. (2 v.)

Sveti Alfonso hvala ti za pjesmu!

Zahvala gosp. Teofilu za instrumentalnu podlogu

Ti silaziš sa zvijezda,o Neba Kralju,

i dolaziš u hladnu, mrzlu štalu (2x)

O,Djetešce moje božansko,

Vidim Te kako drhtiš tu,

O, Bože blagi!

Cijenu što me ljubiš plaćaš previsoku(2X)

O,Ti koji si Tvorac svega svijeta tog,

Ti nemaš toplog doma, o Gospodine moj(2x)

Djetešce drago,odabrano,

što toliki si siromah,

sve Te više volim,

jer stoga što me ljubiš Ti patnik posta(2x)

Prijevod: Mira Brezovčan

Za snimanje ovog nastupa korištena je IKT oprema nabavljena u okviru pilot projekta e-Škole (tablet Samsung SM –P550  1001...... ), snimila učenica Anđela Vašiček.

S istom pjesmom „Kolo“ je nastupilo i 21. prosinca 2017. na humanitarnoj priredbi “Kako je lijepo kad se braća vole” u velikoj dvorani Pučkog otvorenog učilišta u Slatini. Povod održavanja priredbe bio je dolazak djece iz sirotišta „Stadlerov dom“iz Sarajeva u naš grad.

„Učiteljice, naša Ivana je uzela svu svoju ušteđevinu iz kasice i dala za tu djecu“, riječi su jedne mame.

Naša škola priključila se projektu „Afrički trbuščići“.Projekt provodi udruga „Kolajna ljubavi“, koja skrbi o siročadi u Africi. 3.a razred (većina učenika uključena je u Folklornu skupinu“Kolo“) novčanim prilogom iz razredne blagajne pomogao je i taj humanitarni projekt.

Izvor: Mira Brezovčan, učiteljica razredne nastave