Natjecanje Dabar 2017.
Autor: Darko Vencl, 29. 11. 2017.

Međunarodno natjecanje iz informatike i računalnog razmišljanja održano je u tjednu od 13. do 17.11. na CARNet-ovom sustavu Loomen. Ovo je druga godina održavanja ovog natjecanja u Hrvatskoj, a naša škola je kao i prošle godine bila jedna od Dabar škola. Organizator natjecanja za Hrvatsku je udruga "Suradnici u učenju", uz podršku Hrvatskog saveza informatičara, Visokog učilišta Algebra i CARNet-a. Pokrovitelj natjecanja je Ministarstvo znanosti i obrazovanja.

Dabar promiče informatiku i računalno razmišljanje među učiteljima i učenicima, ali i u široj javnosti. Sudjelovanjem u njoj želimo učenicima pokazati da računalo nije samo igračka za društvene mreže ili gledanje filmova nego izvor zanimljivih logičkih zadataka koji informatiku čine uzbudljivom. Dabar je osmišljen kako bi se svoj djeci omogućilo jednostavno sudjelovanje kroz online natjecanje, koje se sastoji od niza izazovnih zadataka osmišljenih od strane stručnjaka iz pedesetak zemalja. Po prvi puta ove godine, svaka od 58 zemalja svijeta koja organizira natjecanje, može koristiti i jedan od 6 odobrenih zadataka autora iz Hrvatske.

Ove godine Dabru se pridružilo 430 škola diljem Hrvatske, a natjecanju je pristupilo ukupno 15247 učenika u 5 kategorija. Našu školu predstavljali su učenici  3. r. ( D. Bačani, N.V. Sertić, D. Jukić), 5. r. (K. Jokoš, N. Nemet, N. Jaković, D. Benc, G. Ivoš, I. Rončević, H. Jukić, M. Krmpotić, R. Dragić, M. Kovačević, K. Mak) i 6. r. (I. Blašković, I. Skrobić, N. Šantalab, L. Jurešić, L. Peternel, L. Mandić, T. Horvat) te učenica 1. razreda Ena Bačani.

Nakon uzbudljivog i zahtjevnog natjecanja stigli su i rezultati gdje s ponosom ističemo izvrsne uspjehe naših troje učenika koji su se plasirali među 10 % najboljih u Hrvatskoj.

U kategoriji Milidabar (3. i 4. razred) među najbolje od ukupno 2010 natjecatelja plasirala se učenica 3. b razreda Dora Bačani.

U kategoriji Kilodabar (5. i 6. razred) gdje je snage odmjerilo čak 4748 učenika među najboljima našli su se Karlo Jokoš (5.a) i Tara Horvat (6.c).

Voditelj natjecanja u našoj školi bila je učiteljica matematike Sanela Jukić, koja je ove godine bila i član organizacijskog odbora ovog natjecanja na nacionalnoj razini.

Izvor: Sanela Jukić, učiteljica matematike