Terenska nastava šestih razreda na PP Papuk – Jankovac
Autor: Darko Vencl, 17. 10. 2016.

Učenici šestog a, b, i c razrednog odjela  12. listopada uputili su se na terensku nastavu na Park prirode Papuk  i posjetili prekrasan Jankovac.

Terensku su nastavu realizirali učitelji  Jasmina Krznarić, Nikola Marjanović i Ivana Strupar te su obrađeni sadržaji iz prirode, geografije i hrvatskoga jezika. Voditelji u PP Papuk na Jankovcu organizirali su radionice, gledanje poučnog filma o PP Papuku te obilazak prirodnih ljepota Jankovca. O Jankovcu se zbog iznimne ljepote govori kao o biseru Papuka. Stoljetne bukove šume, predivna jezera, slap Skakavac, samo su neke od znamenitosti Jankovca koje smo i mi imali priliku vidjeti. Uz stazu su postavljene i poučne table sa sadržajima koji objašnjavaju pojedine prirodne ili kulturno-povijesne zanimljivosti. Poučna staza na Jankovcu nazvana je Grofova staza iz poštovanja prema grofu Josipu pl. Jankoviću, prvom čovjeku koji je spoznao estetske i krajobrazne vrijednosti te doline.

Ciljevi nastave prirode bili su prepoznavanje vrsta u izvornoj stvarnosti, usporedba naučenog u učionici s onim u prirodi te razvijanje ekološke svijesti i ljubavi prema boravku u prirodi. Zadaci nastave su imenovanje vrsta biljaka, gljiva i životinja koje su vidjeli na ovome parku prirode, upoznavanje šumskog staništa te utjecaja šume na zdravlje. U sklopu nastave prirode učenici su promatrali biljne i životinjske vrste  na području Jankovca šetajući poučnom stazom, a potom je učiteljica Jasmina Krznarić priredila i prikladnu radionicu na kojoj su učenici rješavali nastavne listiće.

GLOBE učenici su također odradili  svoja mjerenja prema GLOBE protokolu za fenologiju, hidrologiju, atmosferu i tlo. Dobivene rezultate će upotrijebiti u izradi projekta.

Cilj nastave geografije bila je spoznaja prirodnih vrijednosti i geografskih obilježja Parka  prirode Papuk s posebnim osvrtom na područje Jankovca. Učenici su pod vodstvom učitelja Nikole Marjanovića vježbali snalaženje u vremenu i prostoru u izvornoj stvarnosti, proširili svoja znanja o reljefnim oblicima,  građi terena kroz geološka razdoblja, promatrali slavonski krš, klimatska obilježja, biljne zajednice te time ujedno i razvijali ljubav prema prirodi i vlastitome narodu.

Cilj nastave hrvatskoga jezika osposobiti učenike za jezičnu komunikaciju i litererarni izričaj na temelju izvorne stvarnosti, uočavanje jesenskih motiva u izvornoj stvarnosti i povezivanje istih s pjesmom Jesen Dobriše Cesarića. Ujedno su i razvijali ljubav prema jeziku hrvatskoga naroda, njegovoj književnosti i kulturi.  Učiteljica Ivana Strupar organizirala je radionicu na kojoj su učenici literarnim izričajem stvarali pjesme s motivima jeseni.

Toga smo dana uživali u prelijepoj šumi, čistom zraku i predivnom zvuku žubora potoka. Svi smo se složili da je Jankovac prekrasno mjesto za odmor, opuštanje, ali i za rekreaciju. Učenici su se nakon obilaska i radionica nastavili zabavljati uz razne igre na travi.  Uživali su i opustili se uz igru, a potom smo u ranim popodnevnim satima krenuli smo prema Slatini te sretno došli svojim kućama!

Izvor: Ivana Strupar, učiteljica Hrvatskog jezika