Znanstveni sajam započeo u znaku prezimena Jukić
Autor: Marijana Toplak, 4. 5. 2016.

Doktori znanosti Oliver i Vjekoslav Jukić gostovali su u našoj školi putem Skype-a te su time označili službeni početak Znanstvenog sajma eugenijalaca koji je zaštitni znak ovogodišnjeg Dana škole. Dr. sc. Oliver Jukić je doktor telekomunikacija, dok je dr. sc. Vjekoslav Jukić za svoje područje znanstvenog rada odabrao povijest umjetnosti. Moramo istaknuti i našu učiteljicu Sanelu Jukić koja je nije doktorica znanosti, ali je doktorica organizacije svih aktivnosti vezanih uz rođendan naše škole.

Dr.sc. Oliver Jukić održao je 3. svibnja predavanje putem Skype-a i na najbolji mogući način otvorio znanstveni dio Dana škole. Učenike je upoznao sa svojim radom koji se tiče razvoja software-a za telekomunikacije i objasnio im kako cijeli sustav funkcionira. Na kraju je učenike upoznao s novim programom računarstva na Visokoj školi za menadžment u turizmu i informatici u Virovitici (čiji je i on zaposlenik) koji kreće od jeseni, što se učenicima jako svidjelo.

Dr. sc. Vjekoslav Jukić predstavio je svoj magistarski rad koji je proučavao srednjovjekovne lokalitete na prostoru istočne Slavonije te učenicima objasnio etape u stvaranju znanstvenog rada. Istraživački rad koji se odvija za stolom u proučavanju hrpa literature, doktor je Jukić nazvao detektivskim poslom, iako je i sam priznao da mu je draži onaj terenski dio rada na koji je uputio i učenike otkrivši im da se negdje na području Donjeg Miholjca pod zemljom skrivaju ostaci srednjovjekovne crkve.

Oba su znanstvenika u učenicima pobudili zanimanje i znatiželju te ih potaknuli da se bave znanošću. Tako će biti i 5. svibnja kad nam opet putem Skype-a dolazi…? Dođite vidjeti u 14 sati u učionicu matematike!

Izvor: Marijana Toplak, učiteljica HJ