I učitelji uče
Autor: Nataša Valinčić, 12. 10. 2015.

Pitamo li bilo koju od odraslih osoba koji je učitelj pozitivno utjecao na njihov život ili kojeg se s veseljem sjećaju, svi će bez poteškoća odgovoriti na to pitanje i navesti barem jednog učitelja koji im je ostao u dragom sjećanju. Da bi se naglasila ta činjenica, 5.-og se listopada posvuda obilježava Svjetski dan učitelja. Međutim, učitelji ne bi bili učitelji da oni i dalje ne rade vrijedno na sebi, upotpunjuju svoje znanje i proširuju svoje horizonte.

Stoga su se učitelji OŠ Eugena Kumičića iz Slatine 9. listopada uputili na studijsko putovanje- upoznavati se sa svojom baštinom i obići dvorce Hrvatskog zagorja-  dvorac Trakošćan i dvorac u Velikom Taboru.

Bila je to uglavnom lekcija iz povijesti; o obiteljima Drašković, Rattkay i ostalim velikim obiteljima u našoj prošlosti, ali su se svima najviše usjekle u pamćenje neke pojedinosti o načinu života tijekom gotičkog, romaničkog te ostalih razdoblja naše povijesti.

Trakošćan je impozantan dvorac, uređen i utvrđen koji je u današnje doba važna turistička destinacija te je kao takav i predstavljen, podijeljen na nekoliko soba koje pokazuju njegov razvoj od nastanka (rana gotika) do danas. Veliki je Tabor autarkično gospodarstvo koje je u svoje najsjajnije doba (u vrijeme Rattkayevih) proizvodilo i viškove te je u to doba cvjetala i robna razmjena, da bi nakon smrti posljednjeg izdanka te slavne obitelji dvorac počeo propadati. Danas je pod ingerencijom Muzeja Zagorja kojima velikodušno pomaže i Ministarstvo kulture. Cijeli prostor tih dvoraca odzvanja različitim legendama od kojih je vjerojatno najpoznatija ona o Veroniki Desinić- pučanki ljepotici koja je bila i optužena da je vještica i za koju se vjeruje da joj je tijelo negdje u zidovima dvorca.

Mnogo je toga rečeno i o Franji Tahiju, Matiji Gubecu, poznatim i nepoznatim ličnostima koje su oblikovale tijek povijesti, tvorile našu kulturu i baštinu koja je u dvorcima Hrvatskoga zagorja još uvijek živa i njome odišu zidovi i hodnici.

Tako su i učitelji OŠ Eugena Kumičića mrvicu mudriji- ne sumnjamo da će se ta mudrost iskazati i u njihovom daljnjem radu s djecom.

Više slika pogledajte u fotogaleriji.

Izvor: Marijana Toplak, učiteljica hrvatskog jezika