„ZEMLJA NE PRIPADA ČOVJEKU, VEĆ ČOVJEK PRIPADA ZEMLJI...“ DAN PLANETA ZEMLJE U PŠ NOVAKI
Autor: Nataša Valinčić, 22. 4. 2015.

Jednom je netko rekao da „Zemlja ne pripada čovjeku, već čovjek pripada zemlji.“ kada malo bolje razmislimo o toj izreci shvaćamo koliko je važna i čudesna naša planeta.

Povodom današnjeg Dana planeta Zemlje učenici kombiniranog odjela 1. i 3. razreda Područne škole Novaki imali su korelacijsko-integracijsku nastavu prožetu brojnim aktivnostima. Čitali smo pjesme i priče o našem planetu, gledali poučne filmove i prezentacije, zajedničkim snagama izradili smo i slikovnicu „Djeca čuvaju prirodu“, crtali i pisali zahvalnice cvijeću, a pisali smo i eko poruke kojima smo uredili naš razredni pano.

Često u našem razredu recikliramo na našoj eko-skupini „Grinići“ pa smo se tako i danas odlučili reciklirati plastične boce, lišće, grančice i stare neupotrebljive cd-e od kojih smo napravili kućice za ptice koje smo stavili u naš školski eko vrt ljekovitog bilja.

Zemlja nam pruža temelje za život, ona nas hrani, njen zrak udišemo, vodu pijemo, u njenoj prirodi uživamo stoga je danas naš školski vrt postao bogatiji za još jednu ljekovitu biljku, zasadili smo i kadulju.

Za kraj  današnjeg dana odlučili smo se pridružiti akciji „Zelene čistke“ te s našim prijateljima  2. i 4. razreda zajedno očistiti dio našeg sela u kojem smo primjetili  smeće, a ne cvijeće.
Zabavili smo se, naradili i nešto novo naučili! Sve pogledajte u fotogaleriji.

Kao zaključak poručujemo odraslima:

U svoje srce i srce bližnjih usadite ljubav prema prirodi!

Sjetite se da niste vlasnici Zemlje, nego njezini zaštitnici i čuvari!

Učiteljica: Marinela Zrinščak Begovac