Pilot projekt e-Škole: Potpisan ugovor između CARNet-a i 20 škola, među kojima je i OŠ Eugena Kumičića Slatina
Autor: Nataša Valinčić, 21. 4. 2015.

Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta bilo je u ponedjeljak, 20. travnja, domaćin potpisivanju Ugovora u pilot projektu ‘e-Škole: Razvoj sustava digitalne zrelosti škola’ u koji se s područja Virovitičko-podravske županije uključila Osnovna škola Eugena Kumičića iz Slatine. Projekt će se provoditi od 1. ožujka 2015. do 28. veljače 2018. godine.

Cilj ovog projekta je u prvih 20 škola razviti sustav digitalno zrelih škola u kojima će adekvatna upotreba informacijske i komunikacijske tehnologije doprinijeti učinkovitom i transparentnom upravljanju školom, ali i unaprijediti digitalnu kompetentnost nastavnika koji će biti spremniji za inovaciju vlastitih pedagoških praksi te obrazovati digitalno kompetentne učenike spremne za nastavak školovanja i konkurentne na tržištu rada.

Čak 755 škola javilo se na Javni poziv koji je objavljen 20. prosinca prošle godine. Za projekt je odabrano 150 škola, a prvih 20 s pilot projektom započinje u rujnu. Predstavnici škola te županije i gradovi osnivači škola sklopili su Ugovor s nositeljem projekta, Hrvatskom istraživačkom mrežom CARNet.

Ispred Virovitičko-podravske županije Ugovor je potpisala pročelnica Upravnog odjela za prosvjetu, kulturu, sport i tehničku kulturu Vesna Šerepac te ispred Osnovne škole Eugena Kumičića ravnateljica Božica Majhen.

- Za projekt ‘e-Škole’ planirana su sredstva u iznosu od 180 milijuna kuna i nadamo se kako će do 2022. godine Hrvatska imati minimalno 840 digitalno unaprijeđenih škola”, rekla je Andrijana Prskalo Maček – zamjenica ravnatelja CARNet-a.

- Siguran sam kako će djeca koja će koristiti ovaj projekt razviti sposobnost analitičkog i kritičkog razmišljanja, a ne samo učiti enciklopedijski. Nadam se kako će nakon završetka školovanja biti spremni za život u 21. stoljeću – istaknuo je Zvonimir Stanić, ravnatelj CARNet-a.

Prema Ugovoru CARNet se obvezao u školama uspostaviti funkcionalnu bežičnu lokalnu mrežu, opremiti zaposlenike škole računalnim uređajima, opremiti minimalno jednu učionicu po školi tabletima i prezentacijskom opremom, omogućiti školi korištenje e-Dnevnika i sustava e-učionice. Isto tako, školama će se osigurati korištenje sustava za vođenje poslovnih procesa te sustav za upravljanje mobilnim uređajima, a naglasak je stavljen na osiguravanje edukacije zaposlenicima škole za korištenje spomenute opreme i sustava.

Na odabir škola za pilot projekt utjecali su sljedeći kriteriji: optimalna veličina škole, opremljenost te spremnost na daljnja usavršavanja i uvođenje novih informacijskih sustava.

Osim OŠ Eugena Kumičića Slatina, s područja Virovitičko-podravske županije za pilot projekt odabrane su još 4 škole. Riječ je o Gimnaziji Petra Preradovića Virovitica, OŠ Vladimira Nazora Nova Bukovica, OŠ Suhopolje i OŠ Vladimira Nazora iz Virovitice te se nadamo se da će od siječnja 2016. godine i u navedenim školama doći do implementacije CARNet-a. (os-ekumicica-slatina.skole.hr)

Izvor: www.vpz.com.hr