Županijska smotra učeničkih zadruga - najbolji praktični rad
Autor: Nataša Valinčić, 17. 4. 2015.

Na parkiralištu ispred restorana “Stara pivnica” u Pitomači, održana je međužupanijska smotra učeničkih zadruga Bjelovarsko-bilogorske i Virovitičko-podravske županije. Na samom početku službenog dijela program i ocjenjivanja, prisutne je pozdravio ravnatelj Srednje škole Stjepana Sulimanca iz Pitomače Josip Ivoš. Smotru je službeno otvorio općinski načelnik Općine Pitomača Željko Grgačić, koji je u svom govoru također pozdravio sudionike te pohvalio organizatore i zaželio puno sreće u natjecateljskom dijelu.Tema zajedničkog izložbenog prostora na 27. smotri učeničkih zadruga RH bili su “MOTIVI BILOGORE I PODRAVINE”.

Nakon okupljanja sudionika natjecanja kod restorana “Stara pivnica” (kod Crkve sv.Vida) krenulo se sa postavljanjem izložbenog prostora. Nakon službenog otvaranja smotre, formirana je i natjecateljska komisija koja je i krenula sa ocjenjivanjem štandova udruga. Nakon zbrajanja rezultata prema dogovorenim kriterijima, uslijedilo je proglašenje pobjednika i podjela zahvalnica. Prvo mjesto osvojila je zadruga “Kostanj” SŠ Stjepana Sulimanca iz Pitomače. Rezultati:

1. Kostanj, Pitomača

2. Papuk, Đulovac

3. Sedmikraska, Daruvar

Najbolji praktični rad: Zalathnuk, OŠ E.KUMIČIĆA, Slatina i Sa srcem, Rovišće

Najbolji estetski izgled: Petica, V.OŠ Bjelovar i Mali mikeši, Virovitica

Ostali voditelji zadruga i učenici zadrugari koji su sudjelovali na međužupanijskom smotri učeničkih zadruga, primili su zahvalnicu za sudjelovanje. Uslijedilo je i zatvaranje izložbenog prostora te zajedničko druženje uz ručak za sudionike natjecanja.

Zadruge sudionici:

1. BILOGORA, VELIKA PISANICA

2. PAPUK, ĐULOVAC

3. SA SRCEM, ROVIŠĆE

4. VRIJEDNE RUKE, V. TROJSTVO

5. SEDMIKRASKA, DARUVAR

6. ZALATHNUK, OŠEK,SLATINA

7. PETICA, V.OŠ, BJELOVAR

8. SEKVOJA,OŠJK, SLATINA

9. OBLAK, II. OŠ, BJELOVAR

10. MRAV, IV.OŠ, BJELOVAR

11. DRUŽBA P.KVRŽICE, V.GRĐEVAC

12. ŽDRALKO, DARUVAR

13. KOCKAVICA, GRUBIŠNO POLJE

14. KOSTANJ, PITOMAČA

15. MALI MIKEŠI, VIROVITICA

16. RADOST, KONČANICA

U učeničkim zadrugama đaci stječu i primjenjuju znanja, stječu radne navike kroz učenje, shvaćanje i razumijevanje pa potom ovladavanje cjelovitim proizvodnim procesom, a posebice razvijaju i njeguju svijest o načinu održavanja prirodne ravnoteže (koncept održivog razvitka i njemu primjeren ekološki odgoj). Učenici članovi zadruge van uvjeta klasične učionice i odnosa učitelj/učenik stječu inovativnost, poduzetnost, a neposrednim sudjelovanjem u pokusima stječu znanstveni pristup stvarnosti, iznošenjem i vrednovanjem rezultata potvrđuju svoje mogućnosti i doživljavaju priznanje i zadovoljstvo postignutim rezultatima.

Učenička zadruga je također organizirano kreativno i rekreativno, zanimljivo i korisno provedeno slobodno vrijeme mladeži. U njoj se podiže razina učeničkog znanstveno-tehničkog odgoja, provodi obrazovanje radi bržeg uključivanja u gospodarstvo. Učeničko zadrugarstvo usmjerava mladež u izboru obrazovnih mogućnosti i zanimanja vezanih za poljoprivredu i selo, obrt i druge djelatnosti. Učenička zadruga pokreće odgoj za društveni, kulturni i politički angažman pojedinca. (www.icv.hr; bk; 15.4.2015.)

Izvor: www.icv.com.hr