Mobilnost u Sofiju, Bugarska
Autor: Silvija Mađarić, 7. 4. 2015.

Agencija za mobilnost i programe EU financira Comenius multilateralno školsko partnerstvo u koje je uključena i OŠ Eugena Kumičića iz Slatine čineći tako projekt Friendship of dances (Plesni prijatelji) zajedno sa još 4 škole - iz Turske, Poljske, Slovačke i Bugarske. Opći je cilj projekta upoznati tradiciju i kulturu zemalja partnera. S tim je naumom organizirana i četvrta mobilnost u sklopu projekta te su učiteljice OŠ Eugena Kumičića (Renata Grahovac, Jasmina Krznarić, koordinatorica projekta Silvija Mađarić, Andrea Medved, Melita Schmitz, Marijana Toplak, Elvira Vujčić te ravnateljica škole Božica Majhen) boravile u Bugarskoj (u Sofiji) 23. - 27. ožujka 2015.

Prvoga je dana uvid u  školski sustav Bugarske  dala ravnateljica vrtića Stefanka Baleva, pri čemu smo saznali da je on podosta sličan hrvatskom, samo što se brojanje razreda nastavlja i srednjoj školi koje završavate zaključno s 12. razredom, a sustav i opis kvalifikacija učitelja je razrađeniji te prepoznaje više nijansi u licenciranju, a samim tim i u plaćanju kvalifikacije. Osim razgledavanju vrtića, ponedjeljak je još bio namijenjen razgledavanju Sofije, njezinih kulturnih i povijesnih znamenitosti.

Utorak je sadržajno bio najusklađeniji s ciljevima projekta- prijepodne je proteklo u uvježbavanju plesova partnera. Učiteljice Renata Grahovac i Andrea Medved prezentirale su „Mali ples“ jednoj vrtićkoj skupini te su ga djeca s veseljem brzo i uspješno svladala.  Nakon radionice, s bugarskim mitovima i legendama su nas upoznale djelatnice vrtića- naučili smo i izrađivati martenice, simbole plodnosti i prosperiteta koje Bugari tradicionalno poklanjaju jedni drugima na Dan babe Marte (1. ožujka) i zatim vežu za stablo kao trajnu vidljivu molbu za dobrim urodom i blagostanjem općenito. Zatim je uslijedila plesna radionica bugarskih plesova.

Srijeda je bila dan za djecu vrtića, dan da oni pokažu što znaju i umiju. Plesali su moderne i tradicionalne plesove, bavili se ritmikom, gimnastikom i sportskim  plesovima. Priredbi je prisustvovala i Yanka Takeva, predstavnica najvećeg prosvjetnog sindikata ( u kojem je 95 % prosvjetnih djelatnika) i navela neke od prednosti i poteškoća bugarskog obrazovnog sustava.  Toga smo dana i upoznali instituciju - 51. srednju školu i ponovili činjenice o funkcioniranju sustava.

Četvrtak je protekao u planiranju i administrativnim obvezama- upriličena je svečana dodjela certifikata sudionicima ove mobilnosti i posjet gradonačelniku Sofije.

Kako nam je bilo, možete pogledati u kratkom video prilogu.

Izvor: Marijana Toplak