"Nasilje, za nasilje nema opravdanja"
Autor: Nataša Valinčić, 6. 3. 2015.

EDUKATIVNA PREDSTAVA

5.ožujka 2015.godine u kino dvorani POU Slatina za 192 učenika iz sedmog i osmog razreda OŠ Josipa Kozarca Slatina i OŠ Eugena Kumičića Slatina prikazana je edukativna predstava „Nasilje, za nasilje nema opravdanja“.

Predstava je dio preventivnog  projekta Ministarstva unutarnjih poslova i Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta koji se provodi u suradnji s organizacijama civilnog društva pod nazivom „Živim život bez nasilja“. Ovaj je projekt usmjeren na sprječavanje nasilja prema ženama, nasilja u obitelji, nasilja među mladima te prema izgradnji kulture nenasilja i tolerancije.

Predstava „Nasilje, za nasilje nema opravdanja“ u režiji je glumca Zijaha Sokolovića (UN-ov ambasador dobre volje za toleranciju i nenasilje) i razvijena u suradnji s nevladinom udrugom Riječi/Prave/Predstave.

U Slatini je danas izvedena za učenike te za učitelje i stručne suradnike kao dio preventivnih aktivnosti školskih preventivnih programa sprječavanja nasilja, na poticaj koordinatora za preventivne programe suzbijanja nasilja u VPŽ – g.Dražena Huzjaka i gđe. Svjetlane Carić, a u realizaciji i organizaciji sudjelovale su pedagoginje Nataša Ivanić – pedagoginja OŠ Eugena Kumičića Slatina i Ana Metić –pedagoginja u OŠ Josipa Kozarca Slatina.

Navedena interaktivna predstava razotkriva različite situacije nasilja u svakodnevnom životu i na vrlo dojmljiv način educira učenike o jednom od najvećih društvenih problema. Učenici aktivno sudjeluju u predstavi kroz neposrednu komunikaciju s glumcima što predstavlja odličnu metodu za usvajanje znanja i promišljanja o razornim posljedicama nasilja.

Umjetnici nastupaju kao promotori ideje i ciljeva projekta čijim sudjelovanjem poruka o težini posljedica nasilja dopire do šire javnosti.

Tijekom predstave učenici saznaju korisne informacije o tome što je sve nasilje i kako ga prepoznati? Kako reći NE nasilju? Uče gledati na problem nasilja na jedan nov način. Nasilni obrasci ponašanja koje svakodnevno, nažalost, susreću osvjetljuju se kao mitovi koje ova predstava itekako želi razotkriti.

Na njima blizak način uče kako mijenjati stavove, sagledavati odnose s drugim ljudima, kako gledati na osjećaje drugih ljudi, pa i na svoje osjećaje, kako bi bili zadovoljni oni sami, ali i osobe iz njihove neposredne okoline.

Predstavu su izveli glumci Ivana Krizmanić i Vedran Komerički.

Svaki doprinos prevenciji nasilja, posebno nasilja među mladima, daleko je vrjedniji i potrebniji od kasnijih otklanjanja posljedica nastalih nasiljem.

Tome najviše doprinose  školski preventivni programi koji kroz razne aktivnosti tijekom cijele školske godine skrbe o suzbijanju nasilja i promoviranju pozitivnih vrijednosti i ponašanja.

Predstavi su nazočili: g.Dražen Huzjak, policijski službenik za nadzor i planiranje – za prevenciju, gđa.Ana Kratohvil Katić - policijska službenica za nadzor i planiranje - za prevenciju, gđa.Mirjana Horvat – policijska službenica za maloljetničku delikvenciju, ravnateljica OŠ Josipa Kozarca Slatina- gđa.Ksenija Vujanović Juras, ravnateljica OŠ Eugena Kumičića Slatina-gđa.Božica Majhen, kontakt policajci g. Stjepan Srednoselac  i g. Željko Lukaček, predstavnik udruge Riječi/Prave/Predstave – g. Silvio Parisi, pedagoginje Svjetlana Carić – koordinatorica za školske preventivne programe suzbijanja nasilja, Ana Metić i Nataša Ivanić.

Svojom prisutnošću i radu na prevenciji nasilja, dokazujemo učenicima da smo tu, uz njih, kako bismo im pomogli u odrastanju i otklanjaju negativnih pojava koje ih na putu odrastanja zateknu.

Nadam se da će vaši učenici nova saznanja ponijeti sa sobom, usaditi ih u svoj način ponašanja te pomoću njih znati pomoći sebi i drugima.

Svjetlana Carić

Izvor: www.radioslatina.hr