„Kolo“ nastupilo u znak dobrodošlice piscu iz Australije
Autor: Nataša Valinčić, 2. 12. 2013.

U Gradskoj knjižnici i čitaonici Slatina, u utorak 26.11. 2013. g. predstavljen je roman “U zamci Nefretitis“ autora Vladimira Jakopaneca, profesora engleskog i hrvatskog jezika i teologa, koji živi u Melbourneu u Australiji. Na tom susretu sudjelovala je i Folklorna skupina OŠ E.Kumičića “Kolo“. Izveli smo dječje igre iz Slavonije i „Špengljarsku igru“ iz Međimurja. ( Špengljari su ljudi koji su popravljali posuđe od kovine i druge metalne predmete. Glasno su najavljivali svoj dolazak udarajući po posuđu. Djeca su rado gledala popravak tava i lonaca. Na temelju njihovih dojmova nastala je ova dječja igra.)

Izvedene su još dvije glazbene točke, zatim je slijedilo predstavljanje knjige.

Autor je svoju knjigu predstavio na vrlo zanimljiv način. Kako bi posjetitelje upoznao s mjestima radnje u romanu, održao je prezentaciju o životu i radu u  Australiji. Osjećali smo se kao da smo na satu prirode i društva. Saznali smo mnoge zanimljivosti o izgledu, vremenskim obilježjima, gospodarstvu, stanovništvu, biljnom i životinjskom svijetu tog dalekog kontinenta.

Učenički dojmovi:

Bilo mi je zabavno gledati klokane i koale. Bilo je lijepo i nastupati. Najviše mi se svidjela prezentacija knjige. (Viktorija)

Kad smo završili sa nastupom pisac nam je pokazao kako izgleda Australija. Pokazao je i male životinje. Najviše mi se svidio grad Melbourn. (Matija)

Meni se najviše svidjelo kad nam je pisac pokazivao Australiju  i sve životinje. Najzanimljiviji su mi klokani i krokodili. ( Lucija )

Meni je bilo najbolje kad je pisac pokazao kako pingvini izlaze iz vode. (Patrik)

Osjećala sam se kao da sam u  Australiji dok sam slušala o njoj. Najviše su mi se svidjeli pingvini i tobolčari klokani. (Ena)

Izvor: Mira Brezovčan, učiteljica razredne nastave