Studijsko putovanje u Finsku u sklopu ICT4SCF projekta
Autor: Darko Vencl, 27. 11. 2013.

U sklopu projekta Informatička znanja za uspješnu i kreativnu budućnost otputovali smo 24. studenog 2013 g. u Helsinki, glavni grad Finske. Sa zagrebačkog aerodroma poletjeli smo za Beč u 8 sati, a točno u 9 sletjeli na bečki aerodrom. Avion smo pričekali nekih dva sata, i nekoliko minuta iza 14 sati sletjeli u Helsniki. Dočekao nas je vedar i sunčan dan. Ali i pomak vremena +1 sat u odnosu na Zagreb.

Helsinki, 25.11.2013.g.

Prvog dana posjetili smo gradsku knjižnicu čija nas je multifunkcionalnost oduševila. Knjižnica je osmišljena kao interaktivni prostor u kojem korisnici osim što čitaju i uče mogu organizirati događanja, forume, snimati glazbu, video te čak koristiti dio knjižnice kao poslovni prostor. I na posljetku odmarati se i zabavljati. Ugostio nas je g. Kari Lämsä.

Nakon toga posjetili smo Meetingpoint koji je u sklopu iste te knjižnice, ali se nalazi na drugoj lokaciji i omogućava malim poduzetnicima i početnicima u poslu ICT tehnologije održavanje besplatnih sastanaka i rad na atraktivnoj lokaciji u samom centru Helsinkija.

Helsinki City Library / Library 10,Elielinaukio 2 G, 00100 Helsinki
The Finnish Society on Media Education http://en.mediakasvatus.fi/

Nakon toga obišli smo Gradski ured za obrazovanje gdje su nam prezentirane osnovne postavke finskog obrazovnog sustava, te smo kroz diskusiju mogli razmijeniti iskustva s gđom Hannom Björkman, voditeljicom međunarodnih odnosa.
Helsinki City Education Department / Hämeentie 11 A, 00530

Helsinki, 26.11.2013.g.

Posjetili smo Ministarstvo obrazovanja gdje nas je primio savjetnik ministra, g. Kangasniemi. Kroz prezentaciju i razgovor pokušao nam je odgovoriti na pitanje u čemu je tajna finskog obrazovnog sustava.

Nakon toga posjetili smo Mediacentar, jedinstvenu organizaciju čija je zadaća osposobljavanje učitelja za primjenu ICT-a u nastavi. ICT je u finskim školama integriran u gotovo sve predmete.

Na kraju zanimljivog dana ugostili su nas i lijepo primili djelatnici Veleposlanstva Republike Hrvatske i veleposlanik g. Krešimir Kopčić kojima svi zahvaljujemo na toplom i srdačnom dočeku.

Helsinki, 27.11.2013.g.

Kako finski obrazovni sutav funkcionira u praksi mogli smo vidjeti u ‘Havukoski’ školi, koja se istiće u primjeni informatičkih tehnologija u nastavi. Škola se nalazi u gradiću Vantaa koji je dio helsinškog šireg gradskog područja (konurbacije) gdje smo posjetili nastavnike i gdje nam je bio prezentiran njihov rad s učenicima.

Helsinki, 28.11.2013.g.

Povratak kući započeli smo u ranim juratnjim satima odlaskom iz hotela i putovanjem prema zračnoj luci koja se u Helsinkiju nalazi u obližnjem gradiću Vantaa. Let prema Munchenu gdje smo se ukrcali u drugi avion koji nas je dovezao do Zagreba. Let je bio ugodan i zanimljiv jer smo mogli vidjeti tlo ispod nas pošto nije bilo oblačno. Također smo zoru dočekali iznad oblaka i možete pogledati izlazak sunca.

Više u fotogaleriji i videogaleriji.

Izvor: Tim ICT4SCF