Proglašeni lidranovski laureati osnovnih škola
Autor: Marijana Toplak, 14. 3. 2022.

Na ovogodišnjoj županijskoj razini LiDraNa sudjelovalo je 14 osnovnih škola, a ugostila ih je OŠ Eugena Kumičića i slatinsko Pučko otvoreno učilište. Ova smotra literarne, dramske i novinarske riječi svake je godine kruna rada učenika i mentora, često s izvedbama boljim nego na državnoj razini, a ujedno je i prilika za druženje i upijanje pozitivnih kreativnih energija te prilika našim učenicima i učiteljima da se iskažu kao domaćini.

A doista smo se iskazali!

Inspirativnim i motivirajućim govorima sudionike su pozdravili ravnateljica OŠ Eugena Kumičića Božica Majhen, ravnatelj SŠ Marka Marulića Ivan Roštaš, slatinski gradonačelnik Denis Ostrošić te virovitičko-podravski župan Igor Andrović koji je ujedno i otvorio 31. Lidrano, dok je harmonikaška interpretacija hrvatske himne Tonija Podnara izazvala mješavinu domoljubnog ponosa i divljenja prema glazbi i  izvođačevom umijeću (za koje je zaslužan i učitelj Robert Čavlović iz OGŠ Milka Kelemena). U Tonijevu muziciranju uživali smo i tijekom čekanja odluke povjerenstava, a to su čekanje Tonijevi prsti učinili neponovljivim doživljajem.

Kroz program su nas, uz poneku simpatičnu pogrešku, vodile osmašice Iva Drokan i Petra Zver, dok je učenik Ivano Horvat postao glavom i bradom gospodin Lidrano, a vedar ponos naše škole bili su i učenici 5. a i 2. c. Oni su uz potporu učiteljica Renate Grahovac i Željke Novotni izvele vokalno-plesnu varijantu naše školske himne Eugenijalna škola.

Naše su scenske izvođačice Ivona Ljubas i Ena Bačani zabilježile zapažen nastup, a takvim je postao i zahvaljujući mentorici Ivani Strupar.

Pod mentorstvom učiteljice Elvire Vujčić nastala je naizgled šaljiva, ali zapravo vrlo duboka pjesma Djetinjstvo na Covid testu koju je iznjedrila Tara Djokić.Na ovogodišnjem smo  županijskom Lidranu uživali u 12 pojedinačnih scenskih nastupa od kojih je prosudbeno povjerenstvo u sastavu Snježane Lančić i Melite Schmitz s predsjednikom Jakovom Bilićem, državnim izbornikom za naše regionalno područje, izdvojilo nastup Doris Mihaljević, učenice OŠ Ivane Brlić-Mažuranić iz Virovitice koja je izvela monolog Prirodne katastrofe autorice Marine Vujčić pod iskusnim okom mentorice Sanje Pavelko. Za državnu je razinu predložen i monolog Imaš fejs Jasminke Tihi-Stepanić koji je izvela učenica Helena Jakšić pod palicom mentorice Ive Brusač iz OŠ Petra Preradovića iz Pitomače.

Od ukupno 18 pristiglih literarnih radova, Vlasta Golub, Ivančica-Fett Škvarić i Renata Grahovac su se morale odlučiti za tri. Isplivali su naslovi Gospođa Poropat (autorica Gita Špoljarić, učenica OŠ Eugena Kumičića; mentorica Marijana Toplak), Ja sam Gabrijel, ali nisam anđeo (Lare Peradinović iz OŠ Ivane Brlić-Mažuranić iz Virovitice; mentorica Renata Sudar) te Podravec o prirodi (autor je Jan Stilinović, mentorica Biljana Bukovšak, a oboje dolaze iz pitomačke OŠ Petra Preradovića). Na fotografiji nedostaje naša Gita, ali, bez brige, nju ćete još vidjeti i čuti.

Radijske emisije Homo sapiens Karla Martinovića iz slatinske škole Josipa Kozarca (voditeljica Melita Čmarec) te Od dvora do dvora, čiji su urednik i snimatelj Mihael Šuprna i Antonio Tutić iz virovitičke OŠ Ivane Brlić- Mažuranić, a mentorica Renata Sudar, predložene su za državnu razinu, kao i školski listovi Hlapić i Preradović. Tradiciju školskih listova održavaju mentorice Renata Sudar i Sanja Koletić s urednicama Nevom Barčanac i Lucijom Bastalić, a tu su tradiciju pohvalili i predsjednik povjerenstva za školske listove Kristijan Toplak, kao i članice Melita Čmarec i Marijana Toplak.

Slijede i naše dike Gita i Leona!

Za glatku izmjenu nastupa zaslužni su Denni Gebaj i Danijel Marošević, a za budući videouradak na Facebook profilu naše škole odgovorna je Annie Milivojević, dok je Luna Biščan autorica divne i informativne brošure o scenskim nastupima.

I ove su godine na Smotru pristigli originalni, kreativni i vješti radovi i jednako takvi pojedinačni dramsko-scenski nastupi te je OŠ Eugena Kumičića s ponosom bila domaćin vrijednim, kreativnim i zaigranim učenicima i njihovim mentorima. Bez obzira na plasman, čestitamo svim sudionicima, a na poseban način svim našim učenicima i učiteljima (od kojih treba izdvojiti učitelja Likovne kulture Josipa Jelenčića zbog vizualnog rješenja za ovogodišnji Lidrano te učiteljice Snježanu Cukor i Mirjanu Foro) koji su pomogli osvjetlati i ozariti obraz naše škole te članicama Centralnog županijskog povjerenstva ravnateljici Božici Majhen i predsjednici osnovnoškolske kategorije Elviri Vujčić.

LiDraNo je uvijek prilika za sinergiju!

Izvor: Marijana Toplak