Aktivnosti povodom Dana planeta Zemlje
Autor: Nataša Valinčić, 21. 4. 2020.

Dan planete Zemlje u gotovo svim zemljama svijeta obilježava se 22. travnja, a ova godina je posebna jer se obilježava 50 ta obljetnica.
TEMA ovogodišnjeg Dana Planete Zemlje je :EKOLOŠKI OTISAK
CILJ: izračunavanje ekološkog otiska poticanjem prehrane lokalnim proizvodima-podržavanje pravedne trgovine i kreiranje vlastite banke sjemena.
Što je zapravo ekološki otisak ?
Najjednostavnije rečeno, to je jedini pokazatelj koji uspoređuje iskorištavanje ili potražnju pojedinaca, vlada i poduzeća prema prirodnim resursima s onim što Zemlja može obnoviti. Pokazuje i koliko je svakome od nas, pojedinačno, potrebno površine da zadovolji svoje potrebe u hrani, stanovanju, energiji, transportu ili odlaganju otpada, to je kvantitativna mjera koja pokazuje koliko države, regije, gradovi, pa i pojedinci stvaraju pritisak i troše planet te koliko taj pritisak prelazi granice održivosti.
S obzirom na to da će svjetska populacija dostići 9,6 milijardi stanovnika do 2050. godine i skoro 11 milijardi do 2100., bio kapacitet za svakog stanovnika Zemlje još će se smanjiti te će biti pravi izazov održavati njegovu razinu s obzirom na smanjenje kvalitete zemljišta, oskudicu pitke vode i povećane troškove energije.
Sadržaj realizacije nastave na daljinu:
1. Izračunavanje ekološkog otiska (viši razredi)
2. Pjevanje pjesme „Eugenijalci poručuju“ (niži razredi)
3.Okoliš nakon korona virusa – pozitivni utjecaji pandemije na okoliš (svi)
4.Priroda se oporavlja od naše zlouporabe -smanjenje onečišćenja,  čišći i kvalitetniji zrak, čišća voda, smanjenje emisije ugljika ,popravljanje ozonskog omotača, održiva ekonomija..(svi)
5. Što napraviti za prirodu kada pandemija prođe?
-zasaditi vlastiti vrt, voziti bicikl ili ići pješice, smanjenje konzumacije mesnih proizvoda, smanjenje upotrebu energije, plina i vode, smanjenje bacanje hrane, smanjenje upotrebu plastike i plastičnih vrećica, recikliranje…(svi)
Odnosite se prema prirodi s brigom i poštovanjem jer vam ona omogućuje život kakav imate.
Školske eko koordinatorice: Jasmina Krznarić i Vesna Košutić