„OZONKO I OZONČICA“ U PŠ NOVAKI
Autor: Andrea Grahovac-Tržić, 31. 5. 2018.

Na edukativnom natječaju Ministarstva zaštite okoliša i energetike na temu zaštite ozonskog sloja rad učenika PŠ Novaki  odabran je kao ilustracija u njihovom kalendaru za mjesec ožujak. Učenici su nagrađeni predstavom u našoj područnoj školici u izvedbi glumaca iz Zagreba: Maja Kovač, Sanja Sumrak i Matija Major.

S nestrpljenjem smo iščekivali dolazak glumaca u našu školu, velik je to doživljaj za nas -susret s pravim glumcima. Odlučili smo pozvati u goste i naše prijatelje iz PŠ Vaška i buduće predškolce i prvašiće iz sela da se i oni vesele zajedno s nama, upoznaju glumce i uživaju u predstavi. Uredili smo razred oslikavši prozore s tematikom glavnih likova naše predstave i čuvara ozonskog omotača kao znak dobrodošlice našim gostima. Roditelji su se također uključili, bili su vrlo vrijedni i ispekli neodoljive slastice da kao dobri domaćini i počastimo goste.

Osmijeh na dječjim licima svjedok je oduševljenja trenutka kada su glumci napokon pokucali na vrata naše škole. Sve je bilo spremno i predstava je mogla početi. Djeca su s velikim interesom upijala svaku riječ predstave. Predstava je bila edukativnog karaktera. Ozonko i Ozončica poučili su nas kako ćemo zaštititi ozonski omotač. Na kraju predstave prisegnuli smo da postajemo ozonski čuvari, baš smo bili ponosni.

Kada je  predstava završila počastili smo glumce gromoglasnim pljeskom , ali i slasticama  koje smo priredili. Naše druženje nastavilo se  još nekoliko sati jer smo bili puni pitanja.

Ozarenih lica i ispunjena srca uputili smo se svojim kućama sa željom za ponovnim susretom.

Izvor: Marinela Zrinščak Begovac, učiteljica u PŠ Novaki