STILL – Poduzetnički kamp u Bükkösdu
Autor: Silvija Mađarić, 27. 4. 2018.

Dana 26. i 27. travnja 2018. realizirana je još jedna aktivnost projekta STILL kojeg, u okviru INTERREG V-A, već treći trimestar provode škole iz Slatine i Szigetvara.
Domaćin Poduzetničkoga kampa bila je Osnovna škola Tinodi Sebastijan Lantoš iz Szigetvara, a kamp je održan dijelom u njihovoj školi, a dijelom u Eko-parku Bükkösd. Na kampu je sudjelovalo 60 učenika i 10 učitelja ( 30 učenika i 5 učitelja iz OŠ Eugena Kumičića, 30 učenika i 5 učitelja iz OŠ Tinodi Sebastijan Lantoš iz Szigetvara) prevoditeljice i voditelji radionica – lokalni obrtnici i učitelji OŠ Tinodi Sebastijan Lantoš.

Prvi dan započeo je podjelom u 6 skupina nakon čega je svaka skupina prošla rad u trima od ukupno šest aktivnosti – nizanje perli, rad s komušinom, filcanje, izrada sira, batik tehnika i lončarstvo. Učenici su nizali perle u obliku pčela i krokodila, izrađivali životinje od komušine, filcanjem pravili narukvice, učili o postupcima potrebnima da se napravi sir te se i sami okušali u pravljenju sira, batik tehnikom bojali si majice s uzorcima te su od gline izrađivali posude i razne životinje. Sve svoje rukotvorine učenici su ponijeli sa sobom za uspomenu.
Zatim je došlo vrijeme ručka, a nakon toga učenici OŠ Eugena Kumičića s učiteljima i prevoditeljicama išli su u razgled stare jezgre Szigetvara gdje su im vodiči govorili o Nikoli Šubiću Zrinskome, Turcima i obrani Sigeta te im pokazali kako je izgledala mađarska vojna odora toga vremena, kako je izgledalo razno oružje i topovi. Učenici su gledali i prikaz tehnika napada i obrane mačem, kao i postupak pucanja iz ondašnje puške. Nakon toga išlo se u muzej „Zrínyi Miklós“ posvećen Zrinskima i obrani Sigeta od Turaka, džamiju te smo prošetali starim zidinama Szigetvara.

Nakon obilaska Szigetvara uputili smo se prema Eko-parku Bükkösd gdje smo bili smješteni u jurtama i okruženi prirodom te divljim i domaćim životinjama – košutama, konjima, ponijima magarcima, svinjama, ovcama, kozama, patkama, zečevima, kokošima. Nakon večere učenici su imali slobodno vrijeme za šetnju, druženje i igranje.
Drugoga dana nakon doručka djelatnici Eko-parka Bükkösd vodili su nas u razgledavanje parka. Učenici su hranili magarce, ribice i janjce, vrtili se na starinskome vrtuljku, hodali na štulama, mačevali se drvenim mačevima, hodali po osjetilnoj stazi i slično. Nakon toga podijelili su se u dvije skupine – jedna skupina išla je na vožnju kočijom, dok je druga imala natjecanje u starinskim sportovima kao što su skakanje u vreći, nošenje jajeta u žlici, vožnja tačkama, kotrljanje velike bale sijena i slično. Kada je svaka skupina završila sa svojim aktivnostima, učenici su se zamijenili i otišli na onu aktivnost na kojoj još nisu bili.
Oko podneva krenuli smo prema OŠ Tinodi Sebastijan Lantoš iz Szigetvara gdje smo ručali te nakon kratkoga druženja krenuli prema Slatini.

Više fotografija možete pogledati u fotogaleriji.

Projekt je apliciran u programu INTERREG V-A CROATIA(1601) CO-OPERATION PROGRAMME- 2014-2020.
PRIORITY: EDUCATION
COMPONENT: 4.1.2.- OPERATION IN PRESCHOOL,PRIMARY AND SECONDARY EDUCATION
Nositelj projekta je OŠ E.Kumičića, partner u Mađarskoj je OŠ Sebastijan Tinody Lantos iz Sigetvara, a partner u Hrvatskoj je Srednja škola Marka Marulića iz Slatine.
Vrijednost projekta je 249.999.14 €, udio EU JE 85%,15 % financirat će osnivači škola, u našem slučaju to je Virovitičko - podravska županija.
Osnovna škola E.Kumičića kao vodeći partner ima budžet od 140,497,00 €, mađarski partner ima budžet od 99.502,14€, SŠ M. Marulića ima budžet od 10.000,00 €.

Izvor: Andrea Grahovac,  pedagoginja OŠ Eugena Kumičića