Terenska nastava osmaša
Autor: Marijana Toplak, 16. 10. 2017.

Svake godine učenici osmih razreda u organizaciji Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta posjećuju Vukovar, grad koji teško stradao u Domovinskom ratu. Ove godine red je došao na nas.

Polazak je bio 11.10.2017. u pola sedam ujutro. Putovali smo autobusom oko tri sata. Kada smo stigli u Vukovar prvo smo otišli na doručak, a poslije doručka išli smo u obilazak muzeja. Prvo smo posjetili Gradski muzej koji se nalazi u dvorcu Eltz. Tamo smo vidjeli kako su živjeli naši preci, što su koristili, kakvu su odjeću i obuću nosili i još mnogo toga. Sljedeći muzej koji smo posjetili bio je Muzej vučedolske kulture i tamo smo vidjeli u kakvim kućama su živjeli naši preci, kakve su predmete koristili, čime su se bavili i ostalo.

Nakon muzeja svi smo se fotografirali pored križa koji se nalazi na ušću rijeke Vuke. Vratili smo se do restorana u kojem smo imali ručak. Poslije ručka s našim stvarima uputili smo se u hostel Dubrovnik u kojem smo poslušali dva predavanja o Domovinskom ratu. Nakon predavanja smjestili smo se u sobe. Poslije smještaja imali smo slobodno vrijeme koje smo iskoristili u centru grada Vukovara, gdje smo si mogli kupiti poneku sitnicu. U hostel smo se vratili u pola sedam poslije podne. U sedam sati navečer imali smo večeru poslije koje smo u pola osam išli u disko. U disku je atmosfera bila odlična, zabavljali smo se, pjevali smo i plesali. I baš kada je bilo nabolje, morali smo se vratiti u hostel. Nakon toga smo bili umorni pa smo svi brzo utonuli u san. Ujutro smo već u sedam sati ustali i spremili stvari, odjenuli se i bili spremni za novi obilazak.

Nakon doručka imali smo kratko predavanje o minama, vidjeli smo oružje koje se koristilo u Domovinskom ratu i vidjeli smo logore u kojima su bili zarobljenici. Nakon toga posjetili smo Memorijalni centar Domovinskog rata, Memorijalno groblje, bolnicu u kojoj su se liječili ozlijeđeni u Domovinskom ratu i Ovčaru. Poslije smo stali na pola sata da se odmorimo, nakon odmora stali smo kod vodotornja gdje smo se fotografirali  i poslije toga smo se uputili na ručak. Poslije ručka u Veleučilištu nobelovca Lavoslava Ružičke imali smo jedno kratko predavanje poslije kojeg smo sudjelovali u kvizu o Domovinskom ratu. Našu školu predstavljali su Dominik Kizivat i Dorian Bogati koji su našoj školi osvojili drugo mjesto. Nakon kviza uputili smo se u autobus i polako krenuli svojim kućama. Ispred škole smo stigli u šest sati poslije podne gdje su nas dočekali roditelji kojima smo ispričali sve što smo tamo vidjeli i čuli.

Izvor: Ena Hršak, 8. c