Eugenijalci Web Detektivi
Autor: Nataša Valinčić, 8. 12. 2016.

Danas, 8.12.2016. naših je 20 Eugenijalaca dobilo titulu Web detektiva. Jedna smo od 5 škola koje sudjeluje u projektu. Projekt Web detektivi pokrenula je osječka nevladina udruga Centar za nestalu i zlostavljanu djecu u partnerstvu s kompanijom Microsoft Hrvatska i u suradnji s Odjelom prevencije Policijske Uprave Osječko-baranjske županije. Cilj projekta je povećati razinu znanja i svijesti o posljedicama zloupotrebe interneta i društvenih mreža te pridonijeti općoj sigurnosti djece kao korisnika interneta podizanjem razine pristojne internetske komunikacije te educiranjem djece, mladih, roditelja i nastavnika o odgovornom i savjesnom korištenju interneta.

Održane su dvije radionice. Prva radionica Obrazovanje o internetu i pravilima korištenja Interneta, u trajanju od 45 minuta, odvijala se s udaljene lokacije putem programa Skype for Business, koju je održao Boris Radanović, koordinator za podršku i informiranje, dok je druga Kako postupiti u slučaju neprimjerenog sadržaja na Internetu održana na samoj lokaciji pod vodstvom policijskog službenika Odjela za prevenciju pri MUP-u Osječko-baranjske županije Darka Čorkovića i voditeljice projekta Adriane Valečić. Po završetku radionica svaki je sudionik dobio službenu diplomu i iskaznicu web detektiva, kako bi se naglasila potvrda stečenih znanja i vještina te važnost djelovanja svakog pojedinca u sprječavanju zlostavljanja. Pomoću jedinstvenog koda s iskaznice mali detektivi moći će neprimjereni internetski sadržaj prijaviti putem dojavnog internet obrasca i time ispuniti svoju zadaću web detektiva, koja uključuje i prijavljivanje međuvršnjačkog nasilja putem interneta.

"Vrlo sam ponosna što nastavljamo suradnju s Centrom za nestalu i zlostavljanu djecu, kroz projekt poludnevnog boravka u našoj školi i sada kroz projekt Web detektivi. Nastojimo biti digitalno zrela e-škola i intenzivno koristimo IKT u poučavanju pa je i internet uvijek svuda oko nas. Kako i tehnologija napreduje, tako i mi težimo stepenici više u edukaciji kako učitelja, tako i učenika, a nadamo se i roditelja. Svi naši učenici puno znaju o prednostima interneta i situacijama kada je koristan i poželjan, a vrlo malo o opasnostima koje internet donosi. Iako u školi učenike educiramo  kroz nastavu i radionice te prezentacije o navedenom, educiranje učenika kako da postanu web detektivi i pronalaze neprimjerene sadržaje, samo je stepenica više u njihovom obrazovanju i poticaj na odgovorno ponašanje i komunikaciju na internetu. Ponosni smo što će i naši Eugenijalci biti dio tima Web detektiva te će im ta značajna uloga biti izvrsna motivacija za kontinuiranu edukaciju." riječi su naše pedagoginje Nataše Ivanić o ovom projektu.

Web detektivi naše škole su sljedeći učenici:

Jerislav Jukić, 5.c

Ana Zagorac, 8.a