Europski dan jezika
Autor: Silvija Mađarić, 26. 9. 2016.

Što je Europski dan jezika?

Europska godina jezika 2001., koju su zajednički organizirali Vijeće Europe i Europska unija, uspjela je uključiti milijune ljudi diljem 45 zemalja sudionica. Njihove aktivnosti slavile su jezičnu raznolikost Europe i promicale učenje jezika.Nakon uspjeha te godine, Vijeće Europe proglasilo je Europski dan jezika koji se slavi 26. rujna svake godine.

Opći ciljevi Europskog dana jezika su:

Upozoriti javnost na važnost učenja jezika i raznolikost raspona naučenih jezika kako bi se povećala višejezičnost i međukulturalno razumijevanje;
Promicati bogatu jezičnu i kulturnu raznolikost Europe, koje treba njegovati i sačuvati;
Poticati cjeloživotno učenja jezika u školi i izvan nje, bilo u svrhe školovanja, za profesionalne potrebe, za potrebe mobilnosti ili užitka i razmjene.

26. rujan 2011. označio je 10. godišnjicu Europskog dana jezika (EDL) kojeg je obilježilo Vijeće Europe i proslavilo diljem svojih 47 država članica. (http://edl.ecml.at/Home/Whatisit/tabid/1760/Default.aspx)

Obilježavanje Europskog dana jezika u OŠ Eugena Kumučića

Engleski jezik:

Učenici šestih razreda koji pohađaju dodatnu nastavu iz engleskog jezika, priključili su se etwinning projektu European Day of Languages, u kojem je sudjelovalo 15-ak država iz Europe.

Cilj aktivnosti bio je povezati se s ostalim školama iz Europe i obilježiti Europski dan jezika. Izradili smo postere na kojima su svi partneri ispisali riječi ljubav, mir, tolerancija i harmonija na engleskom i materinjem jeziku te su postere ilustrirali nacionalnim obilježjima. Postere smo razmijenili na etwinning portalu.

Osim toga, učenici petih i šestih razreda izradili su prigodne plakate na temu Euroepan Day of Languages u kojima su prikazali države Europe, njihove zastave, brojnost europskih jezika.

Učenici su prevodili najčešće korištene fraze, poput: „Dobro jutro. Volim te. Hvala.“ na različite europske jezike, čime smo ukazali na jezičnu i kulturnu raznolikost Europe. Učenički radovi izloženi su u holu škole.

Osim toga, na ulaznim vratima škole zaželjeli smo dobrodošlicu na 20-ak europskih jezika našim učenicima, roditeljima, djelatnicima škole i svim ostalim posjetiteljima.

Njemački jezik:

Kako bi obilježili Europski dan jezika, učenici 5. i 6. razreda su na slobodnoj aktivnosti Workshop Deutsch izrađivali zastavice europskih zemalja te istraživali koji jezik se govori u kojoj državi. Učenici 7. i 8. razreda su istražili germanizme i anglizme u slatinskom govoru te uočili kako se jezici susjednih pa i oni daljih zemalja često nadopunjuju, jedni od drugih posuđujemo riječi, izraze, izreke i fraze te ih prilagođavamo svome jeziku i kulturi. Njihovi radovi izloženi su uu prostoru škole, a na nastavi će učenici imati priliku pogledati digitalne razglednice na nekoliko jezika te sudjelovati u kratkim radionicama.

Više fotografija svih naših aktivnosti pogledajte u fotogaleriji.

Izvor: Aktiv stranih jezika